Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 17 - Menhir Zkamenělec v Družci

2. 10. 2008

Menhir Zkamenělec v Družci

 

Při naší výpravě na Roudnicko nešlo nejet přes Družec, Obrazekmalou vesnici dvě desítky kilometrů od matičky stověžaté a ani ne desítku od černého Kladna. O tomto místu už dávno vím, že zde Obrazekněkde stojí docela pěkný a hlavně snadno dostupný menhir. Nic víc jsem nepotřebovala vědět, byla jsem rozhodnutá podívat se na něj, kdyžObrazek už máme náhodou cestu okolo.

Podle informací měl stát v těsné blízkosti Obrazekmístního původně gotického hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Věž této stavby byla vidět už zdaleka, nebyl proto problémObrazek dojet až do její blízkosti a vydat se na obhlídku. Měla jsem štěstí, nízké ranní slunce svítilo akorát z té strany, kterou jsem potřebovala vidět. Kostel, po vyrabování a vypálení Švédy za třicetileté války barokně přestavený, stál také za obhlídku, nejvíc mě asi zaujaly zajímavé reliéfy na hlavicích naznačených sloupů na rozích těsně pod střechou. Všimla jsem si, že uprostřed každého je jiné zobrazení, však si to prohlédněte sami na detailních obrázcích (podle některých z nich odhaduji, že autor reliéfů měl úžasný smysl pro humor). Ke kostelu se váže legenda o vzácné sošce Panny ObrazekMarie s Ježíškem ze začátku 15.století, která přežila i zmiňované vypálení kostela. Proto se později tento kostel stal cílem poutí věřících ve zdejším kraji. Hřbitov v okolí kostela má dnes funkční již jen jednu část, okolo stojí nově opravená zeď.

Právě v rohu, který tvoří tato zeď a vedlejší stavba lze najít hledaný menhir, štíhlý pískovcový kámen velikosti člověka. Stával původně tři desítky metrů jižně od kostela. Věřícím asi hodně vrtalo hlavou, proč tu takový zvláštní kámen stojí, tehdy totiž lidé nevěděli nic o tom, proč se na určitá místa podobnéObrazek kameny vztyčovaly, ale asi dobře tušili, že to mělo něco společného s pohanskými zvyky. Vymysleli si tedy k němu legendy, které by tuto záhadu nějak vysvětlovaly.

První z nich mluví o člověku, který křivě přísahal a zde na tomto místě se falešně zaklínal, aby pak byl  potrestán proměnou v štíhlý kámen. Druhá legenda vypráví o místním pasákovi ovcí, který rušil křesťany v kostele v době pašijí posměšným práskáním bičem a hádejte, co se mu stalo…

Původ kamene je podle mého Obrazekmínění mnohem starší. Podle propočtů některých lidí vytváří spolu s dalšími menhiry na našem území určité linie, zesilující energetické působení míst, na kterých kameny stojí.

Ať už je to, jak chce, menhir byl z původního místa přesunut a tím asi ztratil svou schopnost využívat zemskou či kosmickou energii. Naštěstí na rozdíl od dalších podobných kamenů, kterých bylo kdysi na našem území daleko víc, než se dochovalo do dnešních dnů, neskončil pod nějakou stavbou v základech či na nějaké soukromé zahradě jako okrasný artefakt, a tak se kdokoliv z nás může na kámen přijít podívat Obrazekalespoň ke hřbitovní zdi družeckého kostela…

 

Fotografie:

1.- 4. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Družci

5.- 8. Reliéfy na rozích kostela

9.- 10. Menhir Zkamenělec

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář