Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 19 - Chrašťovice - Hledání Baby

26. 11. 2008

Chrášťovice – Hledání Baby

 

Nelekejte se, nezabloudili jste doObrazek nějaké lokální seznamky, zde se jedná o Babu plnou kamení. Baba totiž měl být kopec u silnice z Chrašťovic do Třebohostic. Podle publikace o archeologických památkách se zde má nalézat zajímavý kámen ve tvaru kamenného stolu s větším počtem obětních misek, využívaný už pohany k obětním rituálům. Už jen tato informace mi stačila, abych naplánovala cestu do této oblasti severně od Strakonic. Pochopitelně jsem chtěla vidět podobných míst víc, obec Radomyšl byla jako první a  z ní už to bylo kousek právě do Chrašťovic.

ObrazekNechtělo se mi ztrácet drahocenný čas blouděním, optala jsem se tedy prvního člověka, kterého jsem uviděla, kde bych mohla Babu najít. Dozvěděla jsem se, že se nejedná o Babu ale o Babinu a zvedá se vpravo nad silnicí do Třebohostic. Neváhala jsem a vyrazila po silnici mírně do kopečka směrem na západ. Po necelých dvou kilometrech se objevila lesní cesta, odbočující ze silnice někam vzhůru. Na sluncem rozpáleném a zalesněném kopci se pod vrcholem začaly objevovat první žulové kameny, z části zarostlé nesekanou travou. Myslela jsem si, že objevení obětního kamene na sebe nedá dlouho čekat, ale nepěkně jsem se zmýlila.

Kamenů a zajímavých sestav z nich bylo po návrší skutečne dost, leč žádný nevypadal tak, jak jsem ho znala z perokresby v publikaci. Těsně pod hřebenem na jižní straně vystupovalo něco jako hrana dlouhé zvětralé kamenné terasy, členěné jen rozpadajícími se místy mezi kamennými bloky. Celkově byl hřeben Obrazekkopce docela obtížně prostupný díky hustým porostům ostružiníku, přesto jsem nakonec došla až do míst, kde na les navazovaly louky, podle ohradníků pravděpodobně využívaných k pastvě dobytka. Cestou zpátky k výchozímu bodu jsem zvolila schválně jinou trasu v domění, že jsem mohla obětní kámen přehlédnout, netuše, jak veliký může být. Opět bez žádného výsledku. Začala jsem přemýšlet, zda hledám na správném kopci, ale vše souhlasilo, až na ten drobný rozdíl v pojmenování návrší. Napadlo mě, že by kámen mohl být ještě více severněji, ale nebyl čas na to se vracet a opakovat nelehké hledání.

ObrazekŠkoda, kámen jsem moc chtěla vidět, podle knihy se pod jedním jeho okrajem našly střepy nádob z pozdní doby halštatské, a pak taky ze středověku. Oboje mohly souviset s hradištěm na vrcholu kopce Hradec, ležícího asi 4km západněji, nedaleko obce Zadní Zborovice. To využívali lidé z pozdní doby halštatské, laténské a pak také ve středověku. Tak jako se konaly a ještě konají poutě na svatá místa dnes, tak mohl zvláštní kámen sloužit našim dávným předkům k uctívání pohanských božstev a obětování pro získání jejich přízně. Ale jsou to jen spekulace, já jsem bohužel kámen nenašla a nemohla si ho prohlédnout na vlastní oči. Snad se mi to podaří někdy příště…

Fotografie:

1. Kámen na Babině

2. Kamenná terasa

3. Žulové kamenyObrazek

4. Nedaleký mezník

5. Dlouhá kamenná zídka při silnici Chrašťovice - Třebohostice

 

Další fotografie najdete ve fotogalerii Chrašťovice - Baba.

 

Náhledy fotografií ze složky Chrašťovice - Baba

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář