Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 2 - Rakovník - Menhir Kamenná panna

25. 12. 2007

Rakovník - Menhir Kamenná panna.

 

Obrazek

 

 

 

ObrazekJak jsem si plánovala  výlety dál a dál od domova a vymýšlela vhodné cíle, narazila jsem na zajímavý kámen v okolí Rakovníka. Dodnes není jasné, zda jde o velmi zerodovaný kamenný kříž, či o velmi malý menhir. Jednoznačné je jeho jméno – Kamenná panna a legenda o jeho vzniku – o panně, která se pyšně rouhala proti Bohu a za trest byla zakleta v kámen.Ale vezmu to popořadě.

Poté, co jsem si jednoho dne prošla okolí ObrazekRakovníka a nafotila si řadu zajímavostí a smírčích křížů, nezbyl mi už čas na prohlídku města, do kterého jsem došla v závěru výletu. Zanedlouho jsem se sem vrátila, abych vše napravila. Svítilo slunce, začínalo léto, zkrátka ideální doba.

Docela malebné je hlavní náměstí s chrámem  sv.Bartoloměje a nedalekou dřevěnou zvonicí. O kousek dál stojí krásná kamenná Pražská brána z počátku 16.století a když pod ní projdete směrem k vlakovému nádraží a pokračujete dál, dojdete stejně jako já ke starému židovskému hřbitovu ze 17.století. Já jsem k jeho zdem přišla v nevhodnou dobu, bylo již zavřeno a já bezradně obcházela hřbitov z dostupných stran, abych si udělala alespoň pár fotografií. Uslyšela jsem hlasy a zahlédla lidi. Jak se říká „líná huba holé Obrazekneštěstí“, když jsem se chvíli bezradně potloukala kolem, přišel ke zdi nějaký člověk, kterého jsem se neváhala optat na možnost prohlídky. Z člověka se vyklubal restauratér zdejších náhrobků a jeho pomocnice, vzápěí jsem mohla vstoupit zadní branou na území hřbitova. Následovala moc zajímavá debata o cestování i historii a došlo i na plánované fotografie.

Ale já jsem se do Rakovníka vydala hlavně kvůli záhadné Kamenné panně, přišel tedy čas nabrat jiný směr a vyrazit kolem další Vysoké brány z přibližně stejné doby, jako je předchozí Pražská, směrem ven z města k vesnici Líšany. Tam někde u cesty stojí onen kámen. Netrvalo to dlouho a konečně stál u cesty po levé straně v těsné blízkosti silnice. Kdo by ho tu nečekal, aniObrazek by si ho nevšiml, kámen to byl neveliký, hodně poznamenaný časem, mírně nakloněný k jedné straně, obklopený zeleným porostem. Jako vždy jsem přiložila ruce, zavřela oči a pak už jen vnímala, jak na mě kámen působí.Až budete mít tudy cestu, zkuste si to také...

Následoval návrat do města a vlastně i domů a v hlavě se mi začal líhnout plán na další cestu, která povede přes Rakovník, tentokrát na severozápad, na Obrazekopukovou horu nedaleko vesnice s názvem Kounov, kde leží tajemné kamenné řady…

 

Fotografie:

1. - 2.Chrám sv.Bartoloměje

3.Dřevěná zvonice u chrámu sv.Bartoloměje

4.Pražská brána

5.Židovský hřbitov ze 17.st.

6.Vysoká brána

7. - 8. Menhir Kamenná panna

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Menhir Kamenná Panna

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář