Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 20 - Čertův náramek u Kadova

15. 1. 2009

Čertův náramek u Kadova

 

Pokaždé, když jsem se dívala Obrazekdo mapy okolí Blatné, s obdivem jsem sledovala, kolik zajímavých kamenů se zde dá nalézt. Celá tato oblast je známá častým výskytem velkých žulových balvanů a občas i celých kamenných sestav. Jak se píše v knize o tomto jevu, žula je vlastně hlubinná vyvřelina se spoustou puklin, kterými do hloubky proniká voda a ta, jak víme, když ztuhne, trhá i kámen na kusy. Kusy žuly se oddělují od pevné skály. Díky nejstenorodosti této zrnité horniny vznikla během dlouhého času odolnější jádra, která díky erozi okolí postupně víc a víc vyčnívají z krajiny a sama se postupně zaoblují do nám již dnes známých tvarů. Známější okolí Žihle, kde lze tento jev také pozorovat, jsem si už vícekrát prošla, zato kameny z okolí Blatné byly pro mě velkou neznámou. Protentokrát jsem si vybrala kameny v okolí Kadova, obce vzdušnou čarou asi 7km západně vzdálené od Blatné na trase Plzeň - Písek. Na rozdíl od Žihle však tato oblast není tak dobře dostupná po železnici. Znamenalo by to pochodovat sem téměř desítku kilometrů z nejbližší vlakové zastávky (a pak zase to samé nazpět), což v mrazivém počasí není příliš příjemná záležitost. Uvítala jsem proto možnost dojet ke Kadovu autem a ušetřit tím několikakilometrovou cestu pro pohodlnější prohlídku kadovského okolí.

ObrazekŘada zdejších kamenů je spjata s legendami o čertech. Nejinak je tomu u zajímavého seskupení žulových balvanů, zvaného Čertův náramek, které můžete potkat u polní cesty z Kadova do blízké obce s názvem Slatina. Legenda má vždy podobný děj, nějaký člověk musí splnit velmi obtížný úkol, aby obhájil svou čest, či si vysloužil děvče (což platí v případě seskupení Čertův náramek), na které si myslí. V naprosté většině se to týká přenášení kamenů z nějakého místa na jiné, kde budou méně překážet. Proto, aby smrtelník nadlidský úkol splnil, upíše se čertu v naději, že mu pekelník pomůže nelehký úkol včas splnit. Čert je však vždy šťastnou náhodou vyrušen předčasným zakokrháním kohouta (vytoužená dívka nelenila a kohouta probudila před východem slunce), vzápětí vztekle odhazuje kameny na místě, kde ho zastihne kohoutí hlas. Smlouva s peklem rázem neplatí a nic nestojí v cestě tomu, aby lidé došli svému štěstí.

Tak nějak si dávní lidé představovali Obrazektěžko pochopitelnou skutečnost výskytu zvláštních oblých balvanů na zdejších loukách a v okolních lesích. Jejich přítomnost připisovali nějaké čertovině, protože nic netušili o dnes již známých geologických procesech v zemské kůře. Podobné sestavy byly často pro naše prapředky místy uctívání. Tím, že vystupovaly z krajiny, byly zdaleka viditelné, podněcovaly lidskou fantazii. Nemůžeme se tedy divit řadě legend, spojených s kameny.

Cestou od prvního kadovského viklanu, nacházejícímu se v lese západně od obce, vyhlížím kameny, které díky své velikosti musejí nápadně vyčnívat z okolních polí a luk. Procházím kolem budov opuštěného letního tábora a jdu směrem na jihovýchod po cestě, která z tábora míří zhruba zpět ke Kadovu. Nemusím skutečně dlouho hledat, z louky nedaleko cesty vystupuje malé zalesněné návrší. Když stojím blíž, rozpoznávám mezi kmeny stromů zvláštní tmavé kameny zaoblených tvarů, navršené do Obrazekdvou hromad těsně vedle sebe. Poté, co stojím před sestavou, naprosto chápu, že tyto kameny přisuzovali lidé pekelné moci. Obcházím Čertův náramek kolem dokola. Krajní část jednoho ze dvou nejvyšších kamenů je odlomená a leží pod sestavou. Když jsem pak doma porovnávala své fotografie kamenů s těmi, vytvořenými na začátku minulého století (v knize Čertovy kameny od Jiřího Sekery), překvapilo mě, že tehdy bylo návrší holé, beze stromů a oba vrchní kameny se zdály celé a neporušené. Těžko říct, jestli k narušení došlo přirozenou cestou nebo činností nějakých vandalů.

Bylo to zvláštní místo s rozhledem do Obrazekokolní rovné krajiny s dalšími vystupujícími kopečky a remízky. Cestou zpět mám za chviličku věž kadovského kostela na dohled. Vracím se zpět, netuše, že kdybych šla po této cestě dál k vesnici Slatina, našla bych tam ještě jednu skupinu žulových balvanů – Čertův cestovní vak. Snad někdy příště…

Fotografie:

1.+ 2. Čertův náramek z pohledu od západu

3. Okolí balvanů

4. Pohled od východu

5. Pohled ke Kadovu

Více fotografií najdete ve fotorubrice Čertův náramek u Kadova.


 

Náhledy fotografií ze složky Čertův náramek u Kadova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář