Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 23 - Kamenná Baba u Bezděkovského rybníka

10. 2. 2010

Kamenná Baba u Bezděkovského rybníka

 

Už dopředu jsem o tomto opracovaném kameni četla v literatuře, skutečnost však předčila očekávání. Autor díla – pan Šulc musel mít úžasný smysl proObrazek humor, když tuto kamennou sochu počátkem 80. let vytvářel. Na břehu Bezděkovského rybníka severozápadně od Strakonic totiž stojí socha, která by ve větším provedení klidně mohla stát na Velikonočním ostrově. Ale asi bych měla začít pěkně popořádku.

ObrazekBylo těsně po vánočních svátcích, slibovali docela příjemné počasí, nic tedy nebránilo zimnímu výletu v nějaké pěkné krajině. V okolí Kadova lze najít dva ukázkové viklany a několik dalších žulových sestav, takže už jen to mě lákalo porozhlédnout se podrobněji po okolí obce. Bezděkovský rybník je ještě 3 km více na severozápad, cesta k němu se proto dala spojit s obhlídkou kadovského okolí.

K rybníku jsem přicházela od vesnice Pole (2 kilometry na východ od rybníka) dlouhou polní cestou, lemovanou remízky a drobnými rybníčky. Vystřílené patrony z loveckých pušek u cesty svědčily o bývalé hojnosti vodního ptactva Obrazekv těchto končinách. Brzy jsem stála na severním břehu rozsáhlé vodní plochy blízko u cesty ke hrázi, lemované stromořadím a kamennými lavičkami. Zdálo se, že místní sem asi podnikali nedělní poobědové vycházky a lavičky měly sloužit k odpočinutí unavených nohou. Hráz rybníka začínala na východním břehu. Právě v těchto místech v hájku kousek od rybníka stála Baba – socha, vytesaná z hrubozrnné žuly, upírající své nápadně velké oči k vodě. Kolem ní byly rozseté drobné skalky a seskupení kamenů, pravděpodobně v původní podobě, pár velkých kamenů bylo i pod hrází ve vodě. V klidné hladině rybníka se zrcadlila podmračená obloha s občasnými odlesky slunce, nesměle se deroucího z těžkých mraků.

ObrazekKdyž jsem si dostatečně vychutnala pohledy na vodní plochu, pokračovala jsem dál od rybníka na jihovýchod lesní  cestou ke Kadovu. Nebyla to cesta monotónní, před Kadovem se v lese objevily další dva rybníky. Jeden z nich – Krčový rybník – byl vypuštěný, takže se obnažily velké žulové balvany na jeho dně, jindy skryté před lidskými pohledy pod vodní hladinou.

Celá tato oblast je pro nadšence, obdivující kamenné přírodní výtvory, jako dělaná. Neustále je na co koukat, stále objevujete zajímavosti, které dopředu nečekáte. Zkrátka je to kraj, kam vás to láká k návratu a opětovnému prozkoumání všeho, co jste při první návštěvě nestihli obhlédnout.

 

Fotografie:Obrazek

1. Stromořadí

2. Kamenná Baba

3.+ 4. Bezděkovský rybník

5. Krčový rybník

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kamenná Bába u Bezděkovského rybníka (odkaz pod článkem).

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenná Baba u Bezděkovského rybníka

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

oprava

(Jirka, 2. 5. 2013 0:03)

Autor Báby jejíž jméno je Alžběta, je správně Šulc.

Re: oprava

(Radka, 2. 5. 2013 21:19)

Díky za opravu, v článku provedu korekci. Náhoda je, že podruhé v životě jsem byla u Bezděkovského rybníka právě před 10 dny na obhlídce zdejší pískovny (až k Alžbetě jsme se kvůli nedostatku času bohužel nedostali).