Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 26 - Krtské skály

4. 11. 2010

Krtské skály

Dalším zajímavým místem, které jsem v oblastiObrazek Jesenicka chtěla vidět, byly Krtské skály. Zatímco žihelské viklany, Liščí skály i Kapucín leží na západ od vlakové trati Plzeň – Žatec, Krtské skály byste našli východně od Blatna – obce, kde se zmíněná trať protíná s tratí Rakovník – Bečov nad Teplou. Má cesta v tomto případě začala ve Velečíně, pokračovala přes Ostrovec a dvou rybníků mě konečně dovedla až do oblasti Krtských skal.

Přírodní památka Krtské skály patří do oblasti vyvření žulové horniny, která později zvětrávala kolem odolnějšich jader. Ta zde pak zůstala v podobě různě velikých žulových balvanů, tvořících nejroztodivnější kamenné sestavy (něco podobného najdete např. kolem Žihle, Žinkov či Kadova). Právě ty lákají k podrobné prohlídce, protože dokonale podněcují fantazii pozorovatele. Nechce se věřit, že vše je dílem eroze a náhody...

ObrazekJá jsem se bezděky dostala do odlehlejší části Krtských skal, když jsem v blízkosti malého Krtského rybníka hledala viklan, který byl ve skutečnosti na úplně jiném místě, ale to jsem v té chvíli nevěděla. Díky tomu jsem si zdejší oblast docela podrobně prohlédla. Je to skutečně zajímavý zážitek, bloudit mezi různě velikými, mechem a kapradinami porostlými kameny, prozkoumávat je z nejrůznějších stran a vychutnávat si ticho, které vás obklopuje.

Po setkání a rozhovoru s místní paní houbařkou jsem pochopila, že tudy cesta nevede a později šla do skal z jiné- východní strany. Strmá cesta ze západní strany vedla kolem několika osamělých balvanů vzhůru až k zatopenému a zarostlému lomu. Jezírko jsem nijak nezkoumala, víc mě zajímaly kameny, Obrazekposkládané v okolí na desítky způsobů. K zvláštní atmosféře místa přispívala i hra světla a stínů ve zdejším lese, prostě stačilo se jen dívat a vnímat.

Cesta se klikatila mezi kameny kamsi na severovýchod, až jsem došla do míst, ve kterých jsem marně hledala viklan před několika málo hodinami. Po chvíli mě vyvedla až na asfaltovou silničku, která mě nasměrovala do Krt- vesnice se zajímavým kostelem a vlastně i okolím, které je natolik krásné, že stojí za to se sem někdy znovu vrátit.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Krtské skály nedaleko Jesenice.

 

ObrazekFotografie:

1. Informační tabule

2.- 4. Roztroušené žulové kameny

5. Zatopený lom

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Krtské skály nedaleko Jesenice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář