Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 30 - Skalní misky u Kadova

14. 4. 2011

Skalní misky u Kadova

 

Při mé první návštěvě okolí Kadovakadov-1l.jpg mi neunikl jen Čertův cestovní vak, ale i další zajímavý kamenný objekt - kámen s kamennými miskami. Nechtěla jsem nic nechat náhodě, protentokrát – napodruhé jsem tedy vše dostupné dopředu důkladně nastudovala. Jediné, co jsem nevěděla přesně, bylo místo, kde by se skalní misky měly přesně nacházet. Nepochybovala jsem, že je nakonec najdu, byly nakonec součástí zdejší naučné stezky.

Co jsou vlastně takové misky, vyhloubené ve skále? Naše předky mátlo, že u každé takové skalní prohlubně nechyběl jakýsi odtokový kanálek, miskám se tedy přisuzoval rituální význam - měly sloužit na zachycování krve při obětování živých tvorů kadov-2l.jpgpohanským bohům. Možná tomu tak v některých případech bylo, vysvětlení však patří spíš do oboru geologického. Na plochých temenech větších kamenů se zachycovalo malé množství vody. Ta v určitých obdobích roku zmrzla a led začal tlakem působit na horninu, z níž byl kámen utvořen. Sílu ledu si umí každý představit a pokud takto působí na stejném místě opakovaně rok co rok, dokáže vyhloubit i důlek. Po rozmrznutí ledu část vody v nejnižším místě přetekla a odtékala dolů, zbytek zůstával v prohlubni a zvolna se odpařoval. Stružka vody na okraji prohlubně také pomalu erodovala horninu, vznik tedy i onen odtokový kanálek. Je otázkou, jestli v něm někdy tekla i krev, určitě však jde o zajímavý a pro neznalé asi i nepochopitelný úkaz, který takto získal jistý nádech tajemna.

Pokud se pohybujete směrem na východ od Kadova k obci Vrbno, po pravé straně silnice míjíte kopec, prostě nazvanýkadov-3l.jpg Hora. Není daleko od silnice, i když přístupová cesta k ní není úplně přímočará. Že jste zde správně vám potvrdí cedule naučné stezky. Když se propletete mezi stromy a žulovými kameny, dostoupáte až na vrchol Hory. Jen kousek od tohoto místa leží kámen, na kterém snadno objevíte 2 miskovité prohlubně. Jednu prázdnou a druhou, naplněnou nazelenalou vodou. Mírný větřík žene hladinu vody spolu se všemi napadanými nečistotami kolem obvodu misky. V rozčeřené hladině se odráží listí okolních stromů. Docela mám respekt z pohledu na odraz své tváře v neklidné vodě. Možná bych viděla něco, co ani vidět nechci - skutečně natolik magicky toto místo uprostřed přírody působí.

kadov-4l.jpgPodobná "obětní miska" je údajně i na velkém viklanu západně od Kadova, od toho také viklan dostal jméno Obětní kámen. Když jsem u něj byla před dvěma lety, o misce na temeni kamene jsem nevěděla, a i kdybych věděla, asi bych se k ní vzhledem k velikosti kamene bez cizí pomoci nedostala. Uvědomuju si, že vzhledem k mrazivému počasí, které tehdy vládlo, by stejně voda v misce byla asi zamrzlá.

Druhou návštěvou se mi podařilo poznat další kousek krajiny kolem Kadova. Je natolik magická, že vás to sem stále láká, zvláště, když vás fascinují kamennékadov-5l.jpg útvary nejrůznějšího druhu a vlastně i další součásti přírody – rybníky, rostliny, zvířata atd.. Všeho je tu dostatek a čas tu plyne tak nějak poklidně, vyrovnaně. Nebo mi to alespoň tak připadá…

 

Fotografie:

1. + 5. Skalní miska s vodou

2. -  4. Okolí kamenu s miskami

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenné misky u Kadova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skalni miska

(Marta, 11. 7. 2015 23:00)

Dnes jsem našla podobnou skalní misku, s dalšími v okolí Landštejna. Byla v ni voda,i když je kolem velké sucho. Na kamen mi pomohl manžel,samotná bych ten vrch nezvládla a myslím,ze to byla i velká náhoda, ze jsem něco takového objevila...