Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 31 - Čertův ranec u Bratronic

23. 5. 2011

Čertův ranec u Bratronic

 

certuv-ranec-0l.jpgBlatensko v jižních Čechách je vyhlášené řadou roztroušených sestav z rozměrných žulových kamenů. Některé z nich vypadají  monumentálně, vystupují z rovinaté jihočeské krajiny, aby odpradávna podněcovaly lidskou fantazii. A pokud si člověk něco neumí vysvětlit, nastupují nadpřirozené bytosti a jevy. Těm byl přisuzován původ podobných bizarních kamenných sestav, přičemž legendy, které se k nim vážou, se s malými dílčími obměnami víceméně opakují. Ve většině podobných hříček přírody prý mají prsty moci pekelné.

Ve svých článečcích o zajímavýchcertuv-ranec-01l.jpg kamenech jsem už zmiňovala několik sestav čertových kamenů - Čertovo náramky, Čertův cestovní vak. Pan Jiří Sekera ve své sice rozsahem kraťoučké, zato obsahem vyčerpávající brožuře Čertovy kameny zmiňuje několik dalších, přičemž jedna z nich - Čertův ranec měla ležet někde jižně od Bratronic. Na konci loňského července se povedlo a já se spolu s několika kamarády vydala na cestu z Blatné do Horažďovic. Tato cesta měla za cíl kromě jiného nalezení Čertova rance.

certuv-ranec-1l.jpgPoté, co jsme vystoupali cestu nad obcí Záboří a já se naposledy ohlédla zpět za místním kostelem, začli jsme se proplétat mezi několika rybníky. Malá silnička nás dovedla až do Bratronic, kde mi utkvěl v paměti především starý neopravený zámek. Za Bratronicemi jsme zpomalili, tady někde v polích jsme očekávali první větší kameny. Hledání ztěžovalo množství remízků a osamělých křovisek. Museli jsme se rozdělit, aby se dalo hledání urychlit. Hledali jsme usilovně, dlouho a nakonec naštěstí i úspěšně. Jeden z křovinatých háječků ukrýval nejen jednotlivé samostatné kameny, ale i celou obří sestavu z nich - Čertův ranec. Svolala jsem ostatní, aby si raneccertuv-ranec-2l.jpg také mohli prohlédnout. Lézt nahoru jsem já osobně odmítla, spokojila jsem se s fotografováním sestavy z podhledu. Podle nedaleké polorozbité cedule na kovové noze bylo jasné, že dřív byl  asi ranec jasně označený, dnes však byla cedule buď zničená vandalem, nebo vyšisovaná povětrnostními vlivy. Je to škoda, vedlejší obec by snad našla prostředky na lepší označení objektu, možná i na nějakou informační tabuli. Takto bych na místě zjistila, že opodál leží další zajímavý kámen, připomínající lidský obličej. To jsem si však přečetla až doma, kámen jsem tedy nehledala.

certuv-ranec-3l.jpgKrajina Blatenska mi docela učarovala, kopečky jsou zde tak nějak mírnější, vesnice a rybníky malebnější. Panuje zde zvláštní poklid, který jinde často chybí. Asi bych to přirovnala k velkému magnetu, ke kterému když se přiblížíte, či dokonce můžete v jeho blízkosti nějakou dobu vytrvat, už vás navždy přitahuje, ať jste, kde jste. Jen co to půjde, nechám se opět zlákat jeho lákavým magnetismem.

 

Více fotografií najdete ve fotorubrice Čertův ranec u Bratronic.

Fotografie:

1. Bratronicecertuv-ranec-4l.jpg

2. + 3. Čertův ranec

4. Spodní rozpadající se kameny

5. Čertův ranec

6. Strom a kámen

 

Náhledy fotografií ze složky Čertův ranec u Bratronic

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář