Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 34 - Oltářní skály na Žďáru

18. 10. 2011

 

Oltářní skály na Žďáru

 

Cesta nahoru na plochu hradiště nakameny-zdar-1l.jpg hoře zvané Žďár je velmi strmá a při chůzi člověk musí dávat hodně dobrý pozor, aby se mu nesesmekla noha po nějakém kluzkém kamenu. Ujdete kus, zvednete hlavu vzhůru a najednou se před vámi zvednou dva skalní suky, vypreparované z okolního členitého terénu. Stojí vedle sebe jako dva hroziví hlídací psi, strážící přístup nahoru k suťovým náspům kolem kdysi obývané plochy. Z mapy jsem vyčetla, že se toto místo jmenuje U oltářů.

Je to docela příznačné, v těchto dvou skalách je něco posvátného, hodného uctívání lidem s množstvím svých vlastních přírodních bohů. Dovedu si představit, jak se zde prováděla shromáždění zdejšího lidu z doby bronzové a určitě i z dob pozdějších, možná že si zde i bohy usmiřovali dary v podobě obětí, jak neživých, tak i pravděpodobně žívých, zvířecích. kameny-zdar-2l.jpgNa lidské oběti si netroufám ani pomyslet, ale asi to také v těchto dřevních dobách nebylo nic neobvyklého.

Nyní jsou oba oltáře (malý i velký) obklopené vzrostlými stromy, skálu osídlily různé kapradiny a náletové dřeviny. Vylézt někam vzhůru jsem ani nezkoušela a je dost možné, že to ani bez jištění a částečného lezeckého umění nejde. Úplně mi to stačilo takto zdola, kdy si člověk připadal jako trpaslík ve srovnání s majestátností obou suků.

Z informační cedule se lze dozvědět, že podobných vypreparovaných útvarů je na Žďáru povícero, mají dokonce i svá romantická jména: Kobylka, Konvalinka, Pyskoř, Červená stěna, Vyhlídková skála, Zábavný koutek. Měla jsem moc málo času na to, abych je hledala,kameny-zdar-3l.jpg bohatě mi stačily dva 'hlídací' suky dole na svahu.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Skalní suky na Žďáru.

Fotografie:

1. - 3. Oltářní skály na Žďáru

 

Náhledy fotografií ze složky Skalní suky na Žďáru

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář