Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 35 - Ostrá Hůrka u Starého Plzence

18. 12. 2011

 

Ostrá Hůrka u Starého Plzence

 

hurka-1l.jpgBuližník je hornina, tvořená velmi tvrdým, odolným materiálem. Má to štěstí, že se příliš netýká eroze, přirozená a vlastně i z části osudná pro jiné materiály. Útvary z buližníku tedy vystupují z krajiny, když se z jejich bezprostředního okolí během dlouhých miliónů let odplaví měkčí materiály a vytvářejí tak dominanty krajiny, ať už jako skalní skupiny či jako jednotlivé skalní útvary.

Ostrá Hůrka je jedním z těchto buližníkových suků, hrdě se tyčících v celé své kráse kousek od hlavního města Plzeňského kraje. Ve své osamělé kráse doprovází cestující mezi Plzní a městem, které jí kdysi před stovkami předalo správní moc nad okolním krajem - Starým Plzencem. hurka-2s.jpg

Pokud se rozhodnete podívat se přímo ke skále, zjistíte, že krása tohoto útvaru začne mít mírné jizvičky - hurka-3s.jpgobrázky, monogramy a značky, které na bocích skály zanechávají bezohlední skálolezci. Pod patou suku se povalují menší kameny, ještě dál se objevují vystupující hrbolky skalního podloží, prostoupené náletovými dřevinami a dalšími keři. Skála je natolik výrazná, že si ji dovedu představit, jak slouží k nějakým kultovním rituálům, což pochopitelně nemám nijak fakticky ověřené.

Další velkolepý zážitek na vás čeká na jedné z přístupových cest. Projdete malým borovým hájkem, stanete na jeho západním okrajihurka-4l.jpg a otevře se vám pohled na celou plzeňskou kotlinu, rušený jen novodobou dálnicí a obchodním centrem. Uvědomíte si, že ještě lepší výhled musí mít ten, kdo se vyšplhá na temeno Ostré Hůrky (411 m.) a dostane se tak nad úroveň špiček okolních stromů. Ten, kdo to v dávné minulosti dokázal, musel mít výhodu nad ostatními a určitě jí i využíval. V okolí Plzně není mnoho kopců, které by Hůrku převyšovaly - snad jen Chlum a Sylvánský vrch. Ostrá Hůrka proto i dnes láká k návštěvám, zneklidňuje svou majestátností a podněcuje fantazii těch, kteří u ní spočinou.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Ostrá Hůrka u Starého Plzence.

 

hurka-5l.jpgFotografie:

1. Přístup k Ostré Hůrce

2. - 4. Buližníkový suk

5. + 6. Pod Ostrou Hůrkou

 

 

 

 

hurka-6l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Ostrá Hůrka u Starého Plzence

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář