Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 37 - Zkamenělé stádo u Příčiny

2. 3. 2012

 

Zkamenělé stádo u Příčiny

 

Moje záliba v hledání různých zajímavých kamenů je dobře známá. Prvotní impuls k hledání kamenů přichází různými způsoby,pricina-1al.jpg někdy ústním doporučením, někdy po hledání na netu a většinou procházením různých knih či podrobným studiem turistických map. V případě Zkamenělého stáda u obce Příčina platí poslední možnost. A protože přes Příčinu každoročně jezdíme do Rakovníka, povedlo se mi jednou přemluvit osádku auta k tomu, abychom v Příčině zastavili a zkusili Zkamenělé stádo najít.

Malá obec Příčina vznikla u okraje Příčské hory někdy v první polovině 14. století. Jméno obce znamená ve staročeštitě křižovatku či vhodné místo s množstvím zvěře. Které z těchto dvou významů platí, si netroufám určit.

Při cestě z obce do sousedních Petrovic se můžete potěšit krásným výhledem na Rakovnicko. V zádech budete mít les, kde je rozeseto množství kamenů nejrůznějších tvarů a velikostí. Pojí pricina-1l.jpgse k nim legenda o zlém pastýři a jeho stádu. Pastýř potkal jednoho dne neznámého poutníka, který jej slušně požádal o kousek chleba. Nerudný pastýř chléb raději hodil svému psu a po poutníkovi se ohnal holí. Poutník si ve svém žalu přál, aby se bezbožný pastýř proměnil ve stejný kámen, ze kterého je i jeho srdce. To se stalo, a tak ho zde i s jeho stádem můžeme najít dodnes. Podobná legenda se traduje i na jiných místech, je to podobné, jako s legendami o osamělých kamenech a čertech.

Z vesnice jsme vyrazili pěšky sluncem vyhřátou polní cestou směrem k popisovanému lesu. Chvíli nám trvalo, než vůbec zjistili, kudy do lesa vniknout, protože porost byl více než hustý. Na jednom místě se nám to konečně podařilo. Poté, co jsme se v šeru lesa rozkoukali, skutečně jsme našli několik osamělých kamenů. Pro nedostatek času jsme dál už nešli, takže je možné, že dál v lese byly další kameny, zde na kraji jsme jich mnoho nenašli.

Těžko říct, jestli by stálo za to hledat ještěpricina-2l.jpg dál, protože to, co jsme viděli na kraji, nás trochu zklamalo – čekali jsme víc. Třeba někdy, až bude více času, zkusím prozkoumat zdejší les podrobněji a je možné, že budu překvapená, co všechno zde objevím.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Zkamenělé stádo u Příčiny.

Fotografie:

1. Výhled na krajinu z okraje lesa

2. + 3. Některé kameny

 

Náhledy fotografií ze složky Zkamenělé stádo u Příčiny

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář