Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 38 - Kamenná řada na Milhostovském kopci

2. 12. 2012

 

Kamenná řada na Milhostovském kopci

 

milhostov-1l.jpgJe všeobecně známo, že na našem území lze najít několik tajemných kamenných řad, ke kterým se váže mnoho teorií důvodu jejich existence. Pro znalce megalitických památek nemusím připomínat nejznámější české kamenné řady u Kounova.

Při studiu zajímavé publikace o obcích kolem Podhorního vrchu v jižní části Slavkovského lesa jsem si všimla poznatku jednoho z autorů. Ten tvrdil, že severně od Milhostova (východně od Mariánských lázní) v lesíku na návrší na dohled od Podhorního vrchu se ukrývá tajemná kamenná řada. Díky tomu jsem jednodenní výlet do okolí Podhory zvolila právě tak, abych se pokusila na onu záhadu podívat na vlastní oči.

Pokud se vydáte z Milhostova kolem zdejšího křížovéhomilhostov-2as.jpg kamene na louce za obcí směrem k Závišínu, budete mít po pravé ruce návrší jménem Milhostovský kopec. milhostov-2s.jpgNěmečtí usedlíci prý nazývali toto návrší Kamenný vrch s pomstou, aniž by se dochovalo, o jakou pomstu se jednalo. I bez tajemných kamenů sem stojí za to vystoupat, z luk pod hranou lesíka na temeni je úžasný rozhled na Tepelskou a Manětínskou vrchovinu.

Poseděla jsem chvíli v trávě a kochala se výhledy do dálky. Následovala horší část: vstup do hustého lesíka a hledání kamenů. Našla jsem jen jakousi skalku a množství roztroušených kamenů. Větší štěstí jsem měla na severním okraji lesíka. Zde jsem konečně narazila namilhostov-3l.jpg dlouhou řadu (kniha uvádí 55 m) docela rozměrných kamenů. Řada vedla od výrazné skalky (v knize se píše, že v období, kdy jsou stromy bez listů, je z ní rozhled kolem do kraje až na okraj lesa. Kameny měly vrchní části obrostlé mechem, část z nich se ztrácela v hustém křoví. Netuším, jestli jejich vyskládání mělo někdy plnit nějaký účel, vzhledem k monumentálnosti Podhorního vrchu, který byl, co bys kamenem dohodil, je to klidně možné. Seřazení tolika kamenů muselo dát šílenou práci, nechce se mi věřit, že to vzniklo jen tak, aby někde nepřekážely.

Třeba někdo z vás někdy slyšel, odkud a hlavně proč semilhostov-4s.jpg tu řada objevila a třeba dáte vědět...

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kamenná řada na Milhostovském kopci.

Fotografie:

1. Milhostovský kopec

2. - 6. Kamenná řada

milhostov-5s.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenná řada na Milhostovském kopci

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář