Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 4 - Soseň - Boží kámen

9. 1. 2008

Soseň – Boží kámen

 

Skutečným cílem této cesty v Obrazeklétě 2004 bylo najít a zdokumentovat kamenné kříže mezi městy Jesenice a Rakovník. O tom však zkusím napsat někdy jindy, dnes se zaměřím hlavně na jednu z kamenných zajímavostí této oblasti. Je dobře ukrytá v lese, takže se k ní musí dojít pěšky.

Od trasy Oráčov – Václavy, kde jsem hledala kříže, je vesnice Soseň trochu stranou, ale ne zas tak daleko, aby nebylo možné sem přes kopec dojít. Z Oráčova se dávám kolem hřbitova do lesa, kde mě čeká pozvolné stoupání. Z lesa slyším hlasy houbařů a sběračů borůvek. Není divu, borůvky u cesty jsou tu skutečně veliké jako hrachy. Dostávám se na vrchol kopce, kde mě čeká průsek v lese. Nacházím zde zajímavou kamennou sestavu, v mapě se o ní nic nepíše, takže těžko říct, zda je přírodní, či Obrazekumělá. Pak pokračuji ještě kus lesem, až přicházím na kraj lesa, kde objevuji několik opracovaných žulových hraničních kamenů, opět nevím, jak mohou být staré. Tady les končí, po cestě mezi pozemky s dřevěnou ohradou přicházím na dohled obce Soseň. Trhám skvělé višně u cesty, ještě jednou kontroluji, kudy se jde k cíli – k Božímu kameni.

Ale vy možná nevíte, co to ten Boží kámen vlastně je, že? A chcete strohou geologickou definici, anebo legendu, která se o kameni traduje? Dobrá, nejdříve pověst. V lese za Sosní se několik dnů po stvoření světa procházel Bůh s anděli, aby se podíval, jak se mu dílo na Zemi povedlo. Všichni byli znaveni, a tak usedli na velký kámen. Ten však začal tát jako zahřátý vosk pod svatými těly, Obrazekobdařenými silnou energií. V kameni vzniklo 12 prohlubní a 10 z nich je patrných dodnes. Legenda má ještě podobnou variantu s Kristem a jeho apoštoly, výsledek je stejný – velký kámen a prohlubně v něm. Realita je maličko jiná. Žulový balvan je pozůstatkem povrchového zvětrávání místního žulového masívu, takže asi žádné čáry a kouzla.

Přicházím k vysokému borovému lesíku a hned začnu hledat kámen. Nedaří se mi, nikde žádný kámen nevidím, ale podle mapy by tu měl být, vždyť je tak veliký, že by měl být dobře vidět. Po čtvrt hodině to vzdávám a jdu po lesní cestě dál. Pak uvidím ceduli s popiskem zdejšího místa a vpravo od ní konečně i hledaný balvan. Je opravdu velký, bohužel z jedné strany posprejovaný nějakým nápisem. Inu, lidská blbost nezná mezí. Kámen si vyfotím, osahám, abych vyzkoušela, zda je skutečně zdrojem silné pozitivní energie. Pod rukama cítím teplo, takže energie zde opravdu je.

Po chvíli musím pokračovat v cestě, čeká mě ještě hodně kilometrů přes další tři Obrazekvesnice až do Rakovníka. Jdu si ještě prohlédnout nedaleký zatopený lom, zvaný Jezírko. Je to také moc příjemné místo, ale možná je to tím, že mě tu nikdo neruší.

Až budete mít cestu zdejším krajem, nezapomeňte si udělat odbočku a také si tahle zajímavá místa prohlédnout a vyzkoušet, vždyť dobré energie není nikdy dost.

 

 

 

 

 

 

Fotografie:

 

1. Kameny mezi Oráčovem a Sosní

2. - 3. Boží kámen

4. Jezírko

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Boží kámen - Soseň

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář