Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 40 - Žulové kameny na Šibeničním vrchu u Bečova

8. 3. 2013

Žulové kameny na Šibeničním vrchu u Bečova

 

Je všeobecně známo, že popraviště nehodnýchsibenicak-1l.jpg lidí se ve středověku zřizovala na speciálních místech, která musela splňovat jistá kritéria. Šibenice musela být za městem na dobře viditelném místě- na nějakém kopci nebo návrší, aby odsouzenci byli dobře vidět ze všech stran a odrazovali případné provinilce. Další podmínkou bylo umístění šibenice tak, aby ani stín z popraviště nedopadl na vedlejší pozemek.

Jižně od Bečova dnes najdete Šibeniční vrch, který dostal své jméno právě podle šibenice, jež zde zřídili v dřevěné podobě na poč. 15. st. poté, co Bečov získal hrdelní právo. V 16. st. nahradila dřevěnou šibenice kamenná (kruhový kamenný podstavec se třemi pilíři), která sloužila až do r. 1765, kdy reformy soudnictví Marie Terezie odebraly některým městům hrdelní právo. Odsouzenci se pohřbívali v nejbližším okolí šibenice, nebo rovnou uvnitř kamenné stavby, jako v případě té bečovské.

sibenicak-2l.jpgDnes na Šibenčním vrchu najdete jen polorozpadlý kamenný podstavec s naučnou tabulí. Mě osobně více zajímal samotný vrch, protože je plný osamělých i nahloučených žulových kamenů nejrůznější velikosti. Měla jsem asi hodinku času, abych si větší část kopce prolezla, kameny si prohlédla a některé i nafotila. Díky časně rannímu slunci panovala v lese mezi kameny zvláštní atmosféra, rušená jen občasným osamělým zpěvem nějakého ptačího pěvce. Na západním úbočí kameny tvořily docela objemný komplex se strmými stěnami. Nepřestává mě fascinovat, jak často jsou tyto žulové sestavy podobné lidským postavám či některým zvířatům. Kdyby si dal šikovný fotograf s dostatečnou fantazií práci a obešel okolí Bečova, mohl by sestavitsibenicak-3l.jpg zajímavé panoptikum nejrůznějších bytostí.

Na závěr musím dodat, že Šibeniční vrch je součástí naučné Panoramatické stezky, jež zavádí návštěvníky na vyvýšená místa v okolí města Bečova.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Žulové kameny  na Šibeničním vrchu u Bečova.

Fotografie:

1. Některé ze žulových kamenů

2. Před vrcholem se šibenicí

3. Bývalá šibenice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář