Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 42 - Kamenné řady západně od Pramenů

3. 9. 2013

 

Kamenné řady západně od Pramenů

 

rada-prvni-1s.jpgTitulek by měl znít spíše Hledání kamenných řad, protože úspěšnost hledání byla pouze poloviční. Ale nepředbíhejme.

O existencirada-prvni-2s.jpg kamenných řad západně od Pramenů v Slavkovském lese jsem se dozvěděla náhodou letos na jaře, když mi mailem přišel jako reakce na článek o kamenné řadě na Milhostovském kopci odkaz na přehled megalitických památek v ČR (díky KPUFO). Celé léto jsem se odhodlávala se po řadách podívat a konečně se mi to povedlo.

Okolí Pramenů mám celkem nachozené, je tu naprosto nádherně obzvlášť, když si vyberete rada-prvni-3s.jpgdobré počasí. Západně od malého městečka jsem se však ještě nikdy nepustila, nebyl ani důvod. Podle mapy bylo sicerada-prvni-4s.jpg před námi pěkných pár kilometrů, ale naštěstí po pohodlné zpevněné lesní cestě. Když k tomu přidáte krásnou a davů turistů ušetřenou přírodu chráněné oblasti, je jasné, že to byla procházka veskrze příjemná. Neodpustila jsem si zastávku u Dlouhé stoky, lesní studánky, tůňky na jednom z lesních pramenů a ke konci i v blízkosti vrchovištního rašeliniště. Cestu doprovázelo množství zajímavých rostlin a hlavně bodláky nabízely útočiště pro nejrůznější hmyz: motýly, kněžice i další brouky a s tím ruku v ruce i zajímavé pavouky.

Po zhruba 6 km jsme s dcerou stály u vidlice lesních cest v místě zvaném Trojhran. Popis řad nás odkazoval nejdříve do prostoru mezi vidlicemi (místní název V požárech). Záznam napovídal, že by se mělo jednat o řadu od jihozápadu k severovýchodu v prostoru zhruba 100 x 200 m. Po vstupu do lesa jsme chvíli žádné kameny neviděly, až asi po necelých 100 m se začaly objevovat roztroušené kameny, zarostlé lesní vegetací. Zkusily jsme najít mezi kameny nějaký řád, bohužel vždy byly za sebou maximálně v počtu do jedné desítky, pak pomyslná řada končila. O kousek vedle se to několikrát opakovalo. Doma jsem pak zjistila, že jsem přehlédla údaj o porušení této řady lesní technikou při odvodňovacích pracech. Škoda, některé kameny vypadaly hodně rozměrně, jejich seřazení do jedné řady muselo být hodně nápadné a vůbec nedomýšlím smysl seřazení. Je zajímavé, že i směrem k bočním cestám se kameny od tohoto místa náhle přestaly objevovat, takže je na dané místo musel kdysi někdo záměrně seskládat.

rada-druha-1s.jpgZkratkou lesním porostem jsme se vydaly hledat druhou řadu. Nápověda hlásila místo o rozměru 100 x 130 m a delší stranu v ose sever – východ. Úspěch se v tomto případěrada-druha-2s.jpg dostavil téměř okamžitě, řada totiž začínala asi tak 10 m od cesty a vedla dál do hloubky lesa. Za sebou ležely kameny malé i rozměrné a to jejich větší část schovával mech a další rostliny. Místní prý toto místo nazývají jako Staré pohřebiště, takže historie kamenů může sahat až někam hluboko do minulosti. Na rozdíl od předchozího místa jsem zde neměla znepokojivý pocit, panoval zde zvláštní poklid a mír.

rada-druha-3s.jpgVůbec jsem nelitovala dne, věnovaného hledání této lesní kamenné záhady, díky krásné přírodě a počasí jak na objednávku to byl bezvadný výlet, korunovaný částečným úspěchem. Škoda, že při nutných zásazích v přírodě nekoukáme na to, co nám tu předci zanechali, takto se zmizením jedné z nich už těžko dohledáme smysl obou řad, které spolu pravděpodobně kdysi nějak souvisely.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kamenné řady západně od Pramenů.

Fotografie:

1. - 4. Roztroušené kameny první řady

5. - 7. Druhá řada

 

Náhledy fotografií ze složky Kamenné řady západně od Pramenů

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář