Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 43 - Svatošské skály

30. 10. 2013

 

Svatošské skály

 

svatos-1s.jpgNa neznalé vodáky, sjíždějící Ohři, čeká v tomto údolí velké překvapení. Pár kilometrů před Doubí (část Karlových Varů)svatos-2s.jpg se hlavně na levém břehu zvednou ostré vrcholy žulového skalního města. Nad řekou se překlene visutá lávka, která skály propojí se břehem na pravé straně. Zde se odehrává veškerý lidský mumraj, protože tu stojí frekventovaná hospoda s terasou s výhledem na skály naproti.

A výhled to není jen tak nějaký, díky blokové odlučnosti porfyrické biotitické žuly podle tří navzájem kolmých směrů jsou tu k vidění strmé skalní stěny, jehly a věže třeba až 50 m vysoké. Dostaly docela tematické pojmenování: Nevěsta se Ženichem, Svědkové, Páter, svatos-3s.jpgMuzikanti, Svatoš, Tchán, Tchýně, Zámek. Kousek výš proti proudu stojí ještě osamělý Samotář. Na větší prohlížení nebyl čas, už jen cesta od parkoviště u Doubí až sem měří asi 3 km, takže na kole jste tu sice coby dup- jedete po asfaltu a pořád z kopce, ale pěšky už to trvá déle. My jsme zde byli jen na skok, přijeli jsme v podvečer a než jsme se stihli vrátit k autu, už zapadlo slunce.

Zbývá dodat, že celé skalní město nezabírá ani celé 2 ha, leží v nadmořské výšce 380- 430 m. n. m. a národní přírodní památkou je už celých 80 let. Určitě platí, že asi nejhezčí pohled na skalní defilé je buď z terásky hospůdky v údolí (pokud se vám podaří v sezóně sehnat místo), nebo mnohemsvatos-4l.jpg lépe z nějaké loďky na vodě.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Svatošské skály.

Fotografie:

1. - 4. Skalní jehly nad Ohří

 

Náhledy fotografií ze složky Svatošské skály

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář