Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 44 - Dolmen na Kbílu podruhé

28. 2. 2014

 

Dolmen na Kbílu podruhé

 

kbil-1l.jpgPlatí mockrát potvrzené moudro, že když něco usilovně hledáte a nemůžete najít, je lepší to nechat a zkusit později. Neplatí to jen o věcech, které vám doma usilovně schovává potměšilý skřítek jménem Skleróza, podle mě to sedí i na to, co hledáte v přírodě.

Před téměř desetiletím jsem takto hledala nejznámější český dolmen jižně od Strakonic (západně od Libětic) a mohu vám potvrdit, že tehdy za to nemohl chudák Skleróza, ale jeho kolega Zabedněnost. Dva kameny s třetím položeným přes ně jsem se pokoušela najít na úplně jiném místě, takže tenkrát Zabedněnost zvítězila na plné čáře. Kdybych došla jen o pár stovek metrů dál, uviděla bych nepřehlédnutelnou značku odbočky k dolmenu. Takto jsem tehdy hledala na jakési kamenité pasece, kde jsem si myslela, že kámen má být a není divu, že jsem jej nenašla.

Po důkladném nastudování místa jsemkbil-2l.jpg protentokrát šla najisto a skutečně, severněji se odpojila od trasy cesta do kopce, která vedla přímo až k dolmenu. Dva kameny, podpírající třetí horizontální, byly docela nízké, pokud by si člověk chtěl pod dolmen vlézt, dokázal by to jen vleže a to by ještě nesměl mít příliš velký objem těla. Dolmen stál na vrcholu kopce, těsně za ním se skály prudce zvažovaly dolů na lesní paseku. Na skalních teráskách i na svahu pod nimi stály desítky kamenných mužíčků nejroztodivnějších tvarů a velikostí. Jak je vidět, lidová tvořivost nezná mezí.

Jediné, co mě z této výpravy mrzí, je, že jsem nestihla dojít na hradiště východně od Libětic. Na kbil-3as.jpgzpáteční cestě jsem však objevila další zajímavý kámen, který by se s přimhouřením obou očí dal považovat za pohledný dolmen, tentokrát možná vzniklý zvětráváním žuly. Do otvoru pod ním už by však vlezl opravdukbil-3s.jpg jen skřítek, a to by musel být hodně elastický, nebo alespoň podvyživený :-).

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Dolmen na Kbílu.

 

Fotografie:

1. Dolmen na Kbílu

2. Kamenní mužíčci za dolmenem

3. Boží muka u Libětic

4. Možná také dolmen na jihovýchodním svahu hradiště u Libětic

 

Náhledy fotografií ze složky Dolmen na Kbílu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář