Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 47 - Další velké kameny u Hajan

30. 9. 2014

 

Další velké kameny u Hajan

 

Na Blatensko se vracím moc ráda.hajany-1l.jpg Krajina, posetá rybníky, mírnými kopečky a velkými roztroušenými kameny má neobyčené kouzlo. Dá se tu najít řada zajímavých zákoutí, kde vás vždy něco překvapí a láká k opětovným průzkumným i odpočinkovým návštěvám.

Jedním z takových pozoruhodných míst je oblast okolo obce Hajany. Kamenný kříž a řadu novodobě postavených žulových stél jsem představila ve starších článcích, nyní přichází na řadu další pěkná záležitost: docela dlouhá řada postavených kamenů větších rozměrů u polní cesty z Řepic do Hajan, kousek od výběžku Hajanského rybníku. Upozornil mě na ní kdysi jeden čtenář (touto hajany-2s.jpgcestou děkuji). Nejsou to menhiry, jedná se zjevně o kameny, vytahané z okolních polí, protože podobné kamenné lemy se objevují i na dalších místech Blatenska.hajany-3s.jpg Ty hajanské jsou však mimořádně fotogenické a některé kameny udivují svými rozměry. Dnes mě mrzí, že mě nenapadlo kameny spočítat či změřit, ale nakonec to možná není ani důležité.

Když pak jedete lokálkou z Blatné ke Tchořovicím a budete se dívat vpravo, zahlédnete v krajině právě tyto vztyčené kameny.

hajany-4s.jpgJako by to nestačilo, než přijdete z Řepic do Hajan, minete kromě dalších kamenných lemů okolo polí také jeden obří žulový balvan. Růžajdu hned zlákal k hledání kouzelných důlků a vzhledem k tvaru kamene jich hned několik našla.

Bůh ví, co nás hajany-5s.jpgčeká, až se k Hajanům vydáme příště...

 

Fotografie:

1. - 4. Kamenná řada

5. Žulový balvan

 

Náhledy fotografií ze složky Další velké kameny u Hajan

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář