Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kameny 8 - Nemětice - Libětice - Dolmen na Kbílu

14. 2. 2008

Nemětice – Libětice – Dolmen na Kbílu

 

Strakonicko, stejně jako celé Obrazekširoké povodí Otavy je známé častým výskytem hradišť z doby halštatské a laténské. Pro neznalé bych to měla popsat výstižněji – žili tady Kelti a proto mě tato oblast zajímá stejně jako povodí Ohře a Berounky. Protentokrát padla má volba na trasu, která procházela kolem několika zaniklých hradišť. Byla jsem moc zvědavá, jak to na takových místech vypadalo.

Po příjezdu do Strakonic jsem sedla na lokálku a vydala se směrem k Volyni, abych vystoupila na maličké zastávce nedaleko filmy proslavených Hoštic. Tam mě to však příliš nelákalo, přijela jsem do zdejšího kraje z naprosto jiných důvodů, než okukovat dějiště českých veseloher. Přešla jsem řeku Volyňku a Obrazekdostala se na dosah malé vesnice jménem Nemětice. Kousek dál za vsí jsem měla po táhlém stoupání dojít na místo, kde kdysi stálo halštatské hradiště (v 6.století př.n.l.) na ostrohu Hradec. Později (v 9. – 10.století) zde měli sídlit i Slované. Nahoře nad Neměticemi jsem využila nádherného výhledu, kdy se mezi lesem otevřel pohled až na šumavské hory. O kus dál jsem na kraji lesa našla stopy hradiště, stálo zde dokonce i několik kamenných mohyl a zbytky valů. Fajn, takže jsem si splnila první cíl výpravy.

Cesta pokračovala po červené značce kolem několika zajímavých kopců. Vylezla jsem na jeden z nich s názvem ObrazekOstrá, kde jsem našla dnes už chráněnou pupavu bezlodyžnou (Carlina acaulis). Skalnatý vrchol, rozehřátý sluncem působil zajímavou atmosférou, takže jsem se chvíli zdržela. Hlavní cíl dnešní cesty však ležel ještě nějaký ten kilometr na severozápad. Západně od vesnice Libětice měl být na hoře Kbíl kamenný dolmen, pravděpodobně přírodního původu. Pokud náhodou nevíte, co je to dolmen, pak se sluší asi napovědět, že je to kámen, ležící přes dva další kameny. Umělé dolmeny sloužily starým národům k obřadním účelům. Źádný dolmen jsem na vlastní oči ještě nikdy Obrazekneviděla, o to víc jsem se na něj těšila, a tak jsem docela rychle pochodovala k Liběticím. Na okraji vesnice se hora Kbíl zdála hodně nepřístupná, celý vrchol byl hustě zalesněný a protkaný řadou lesních cest bez jakéhokoliv označení. Můj cíl najít dolmen se začal obrazně řečeno mírně houpat na vodě.

Ještě k tomu se zatáhla obloha, takže to vypadalo, že tahle cesta nedopadne k mé úplné spokojenosti. Došla jsem až ke kótě na vrcholu hory, prohledala některé místní skály a prohlubně, ale dolmen zůstal přede mnou ukrytý. Chodila jsem nešťastně kolem dokola a tušila, že budu muset beznadějné hledání ukončit, abych stihla dojít zpět do Libětic a pak přes další les najít cestu do Předních Zborovic na zastávku vlaku.

Návrat ze Kbílu byl pro mne smutný, útěchou mi bylo, že za Liběticemi leželo další Hradiště ze stejné doby, jako to uObrazek Nemětic. V lese za vsí jsem skutečně viděla několik zajímavých kamenů, škoda jen, že zatažená obloha, tmavý hustý les a hlavně zkracující se čas mařily mou snahu aspoň něco vyfotografovat.

Jako však vždy, když se mi nepodařilo najít hlavní cíl cesty, jsem tušila, že se budu chtít k Liběticím podívat ještě jednou, dolmeny přeci jen nestojí ve zdejších krajích na každém kroku a je jedno, jestli jsou umělé, nebo je vytvořila matička příroda.

 

Fotografie:

1. Ostroh Hradec

2. Hradiště u Nemětic

3. Výhled na Šumavu

4. Carlina acaulis

5. Kamenný mohyla na Kbílu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dolmen

(Radka, 25. 10. 2013 22:28)

Díky za zájem, vloni v tuto dobu jsem se na Kbíl znovu vypravila a našla dolmen na první pokus. Bylo znát, že jsem před lety hledala ve spěchu a hrubě nepřipravená :-). Chystám se téma dolmenu, Kbílu i okolí znovu otevřít do konce roku, moc se mi tam líbilo, jen jsem neměla čas to sepsat. Mimochodem, ještě jeden zajímavý skoro dolmen jsem našla v lese na svahu kopce s hradištěm u Libětic. Pokud máte zájem, tak se zkuste za čas na mé stránky vrátit.

dolmen

(Bobby, 24. 10. 2013 0:39)

Ahoj, byl jsem se tam podívat, značení je možná trochu zmatený, ale mám pocit, že až k němu vedla žlutá značka (O Kdybys chtěla foto, napiš..Bobby