Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 15 - Kladruby

16. 6. 2008

Kladruby

 

ObrazekPři cestách za smírčími kříži jsem musela zákonitě jednoho dne dojít do obce Kladruby, ležící několik kilometrů jižně od města Stříbro Obrazek(Plzeňský kraj). Několik křížů stojí v centru obce u kostela a další v blízkém okolí. V této oblasti je také hustá síť pevnůstek prvorepublikového opevnění a několik starých mlýnů při řece Úhlavce. To už je, myslím, dostatek lákadel Obrazekk návštěvě zdejšího krajiny. Dnes se však chci věnovat největší a nejslavnější dominantě krajiny – kladrubskému klášteru a barokně gotickému kostelu Nanebevzetí Pany Marie.

Ke komplexu kláštera jsem přišla od severu z lesní cesty, vedoucí od nádraží ve Stříbře a později chvíli kopírující koryto říčky Úhlavky. Trasa to byla hodně romantická, lemovaly jí zajímavé skály a porost v údolí nevelké řeky. Přežila jsem bez úhony náhlý příchod bouřky, ale můžu vám říct, že zažít bouřku v lese je docela nezáviděníhodná záležitost. Když jsem vyšla z lesa, naskytl se mi Obrazeknádherný pohled na klášterní kostel, stojící spolu s budovou kláštera na návrší, stranou od novější zástavby Kladrub.

ObrazekUrčitě se sluší opět si poskládat trochu historických faktů. Benediktinský klášter zde v roce 1115 založil kníže Vladislav I. Po více než sto letech už pod klášterem vznikala i obec staré Kladruby. První velký rozkvět kláštera nastal v druhé polovině 14.století, kdy do jeho majetku patřilo rozsáhlé panství a samotný klášter tu a tam  navštěvoval i sám panovník Karel IV.. bylo jasné, že s velkou mocí také přichází častý střet zájmů, představení kláštera například sehráli svou úlohu okolo umučení Jana z Pomuku. V r.1421 klášter dobyl Jan Źižka z Trocnova a zanechal zde vojenskou posádku. Husité zde později odrazili i početné vojsko krále Zikmunda. Během třicetileté války o více než 200 později došlo několikrát k vyplenění. Na lepší časy se začaloObrazek blýskat na začátku 18.století, kdy došlo k přestavbě kostela Nanebevzetí Pany Marie slavným malířem a architektem J.B.Santinim. Ten také navrhl novou vnitřní výzdobu a později vypracoval plán na budovu nového konventu. V jeho realizaci mu však zabránila smrt. Po necelých deseti letech (1729) se začal nový konvent stavět podle návrhu K.I.Dienzenhofera, stavba byla dokončena zhruba o půl století později (1775). Dlouho však mnichům nesloužil, po deseti letech přišly reformy Josefa II. a klášter byl zrušen. Nezůstal ležet ladem, začal sloužit Obrazekjako vojenská nemocnice, kasárna a pak i invalidovna. V r.1825 byl komplex prodán v dražbě knížeti A.I.Windischgrätzovi. Později zde fungoval i pivovar, vše však zhatila blížící se druhá světová válka, kdy klášter obsadili Němci. Po válce došlo k vyvlastnění. Na sklonku 20.století se dostalo i na rekonstrukci vnější fasády kostela. Dnes komplex slouží hlavně kulturním akcím, koncertům a slavnostem, takže žije svým životem, podpořeným i nemalým zájmem turistů o prohlídky exteriérů i interiérů. Tolik hlavní události kolem kláštera a kostela.

Já jsem si klášter i kostel chtěla prohlédnout hlavně z venku, přálo mi k tomu i polojasné počasí prázdninového dne. Na nádvoří kláštera probíhalo zrovna nějaké představení, mě však více lákal velkolepý vzhled kostela opodál. Mistr Santini promyslel stavbu do nejmenších detailů, které prokomponoval v gotickém duchu. O harmonii interiérů jsem jen četla, ani jsem si netroufla se dovnitř nějak dostat. Stačilo mi pozorovat vše z povzdálí, světla v prosvětlených vitrážích, hry stínů mnoha věžiček, výčnělků a prohlubní, ale to by vám přesně popsal nějaký studovaný architekt.

Jako vždy jsem však musela myslet Obrazekna zbytek naplánované cesty, takže nastal okamžik rozloučení s nádhernou stavbou, kterou jsem konečně měla to štěstí vidět na vlastní oči. Snad se mi někdy poštěstí podívat se i dovnitř, určitě by ta také stálo za to.

 

Fotografie:

1. Cesta lesem

2. Řeka Úhlavka

3. - 7. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

8. Kousek budovy kláštera a kostel


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář