Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 17 - Trosky a hradiště Semín

14. 8. 2008

Trosky a hradiště Semín

 

ObrazekPři svém týdenním pobytu v Českém ráji jsem si kromě Jičína a okolí chtěla prohlédnout místa, související s pobytem keltských kmenů na našem území. Na území Českého ráje se našlo několik míst s předměty, dokazující výskyt Keltů. O jednom z nich v údolí Plakánek jsem již psala, druhým místem bylo tajemné hradiště Semín nedaleko Trosek.

ObrazekPokud by tohle místo bylo obývané, byl by Semín svými 180ha nejrozsáhlejším hradištěm v republice. Nechybějí zde valy, na některých místech dodnes zřetelné. Co však chybí, jsou stopy pobytu Keltů. Ač se provedly archeologické průzkumy, nenašlo se nic, co by dokazovalo nějaké dlouhodobější osídlení, s výjimkou místa na troseckém čedičovém kopci. Tady i na jiných lokalitách v Českém ráji se jednalo vždy o předměty, které vypadaly spíš jako dary. Český ráj byl totiž pro Kelty posvátným místem a já se po tom, co jsem měla možnost ve zdejším kraji vidět, ani trochu nedivím. Tajemné hradiště Semín tudíž mohlo být něco jako posvátný háj, kam směli vkročit jen vyvolení. Amatérské pokusy s měřením poloh slunce v různých obdobích roku potvrdily, že poloha hradiště vzhledem k čedičovým sukům, vyčnívajícím jako dva temné býčí rohy z krajiny (Býk byl pro Kelty posvátným a uctívaným zvířetem) nebyla ani trochu náhodná. Využívalo se zde hry světla – Slunce, objevujícího se mezi vrcholy a stínů, vrhaných oběma skalami na protáhlé ploše.

ObrazekDnes už Trosky pochopitelně vypadají jinak, koncem 14.století zde vyrostl hrad mezi suky a dvě věže na obou skalách (nižší, přístupnější se říká Baba, vyšší, nedostupnější Panna). Stejně tak se změnila krajina pod Troskami díky novějšímu osídlení a zemědělské činnosti. Právě proto bych asi nejen já chtěla aspoň na chvilku vidět, jak zdejší kraj vypadal tehdy, několik století před Kristem, kdy sem přicházeli druidové uctít své bohy a pravděpodobně načerpat sílu, kterou tohle posvátné místo jistě vrchovatě poskytovalo.

Bohužel, žijeme v uspěchaném 21.století, po posvátném háji nezůstala ani stopa, na pravděpodobně posvátných skalách v podobě býčích rohů dnes stojí zbytky hradu stejného jména - Trosky. Hrad byl obýván jen necelou stovku let, za celou dobu své existence zůstal vojensky nedobyt (nemluvím o převzetí vlády na něm dvěma záškodníky díky lsti), a to se psal počátek 15.století - doba husitských nájezdů, kdy náboženské spory způsobily nejeden válečný konflikt. Dnes se hrad díky vyjímečnosti své polohy pomaličku vrací do podoby, kdy může být navštěvován turisty. Opravují se obě věže, vyrostly schody pro lepší přístup do hradu. Z ochozů věží se naskýtá nádhernýObrazek pohled do širokého okolí. Já jsem se pochopitelně snažila najít z výšky hradní věže místo, kde asi mohl ležet Semín, na hledání na zemi díky nabitému programu bohužel nezbyl čas. Přesto musím souhlasit s tím, že má tohle místo velice zvláštní atmosféru a já jsem moc vděčná, že jsem ji mohla alespoń na chvíli okusit.

 

Fotografie:

1. Baba

2. Panna

3. Výhled do krajiny

4. Tady někde byl Semín


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář