Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 18 - Radomyšl u Strakonic

10. 9. 2008

Radomyšl

 

Cestu do tohoto pro mě neznámého městečka pár Obrazekkilometrů severně od Strakonic jsem naplánovala hlavně z jednoho důvodu. V těsné blízkosti místa mají být dva smírčí kříže. Mně se podařilo najít jen jeden, ale to je jedno. Nakonec jsem byla ráda, že jsem tohle malebné městečko navštívila a měla čas si hlavně jeho historické jádro prohlédnout.

ObrazekVystoupila jsem na zastávce na okraji městečka a takřka vzápětí jsem přesně podle popisu objevila první kříž. Druhý, který měl být opodál, jsem hledala, seč mi síly stačily, ale bujný neposekaný porost kolem úvozové cesty znamenal neproniknutelnou zábranu v mém počínání. Je také možné, že jsem hledala na špatném místě, přeci jen nápovědaObrazek hledat asi 150 metrů od prvního kříže při cestě na návrší se zkomplikovala nejen zmiňovaným porostem, ale i roztrojením cesty o kus dál.

Pokud se něco nedaří, vyplatí se to odložit na pozdější dobu, kdy už se na věc díváme z jiného pohledu. Spokojila jsem se tedy s polovičním úspěchem a začala si všímat širšího okolí. To bylo velice malebné. Na kopci východně od města svítil do daleka krásný poutní kostel sv. Jana Křtitele. Jak jsem se později dočetla, barokní kostel postavili v první třetině 18.století a cestu k němu ještě doplnila křížová cesta. Až tak daleko jsem se Obrazeknepustila, spokojila jsem se s přiblížením stavby pomocí zoomu mého aparátu.

Vydala jsem se do městečka (měla bych říkat městyse, ale pojem městečko se mi líbí víc). Když jsem zahlédla první starobylé domy a věž kostela nad nimi, bylo mi jasné, že jsem cíl výletu vybrala dobře. K náměstíčku se stoupá do kopce a dojde se až k radnici s jednoduchou zvonkohrou. Jednoduchá empírová stavba mě až tolik nezaujala, těšila jsem se víc na památku podstatně starší - kostel za radnicí. Trochu mě zamrzelo, že část kostela se ukrývalaObrazek pod lešením, ale na druhou stranu když je to pro dobro věci…

Už jen ulička za radnicí dýchala středověkem, po pravé straně nádherná kamenná hradba (že by za ní byla v literatuře zmiňovaná komenda maltézských rytířů?). Původně románský kostel sv. Martina stál po levé straně za další ozdobnou zdí s výklenkem pro nějakou madonu či svatého. Stavba prošla přestavbou gotickou i barokní, výsledek po opravě současné bude určitě velmi zajímavý.

Zbývá doplnit, že první záznamy o Obrazekobci jsou z přelomu 13. a 14. století. Archeologický výzkum v obci dokázal, že už ve 12.století byla Radomyšl dobře obydleným místem na křižovatce několika obchodních cest a podle nálezů slovanského kostrového pohřebiště zde lidé žili už v 5.století n.l.. Nejdříve osadu vlastnili johanité ze Strakonic, později (ve 14.st.) se už jako městys stala majetkem řádu maltézských rytířů. Severovýchodně od města má také být nějaká zajímavá jeskyně, je však bohužel nepřístupná, tudíž pro mě nezajímavá.

V době těsně po poledni pracovního dne bylo centrum městečka krásně opuštěné, bez aut a lidí, takže se dalo bez problémů vyfotit vše, co jsem Obrazekchtěla. Poklid občas narušilo jen cinknutí hodin na radnici, nebo zavrčení motorů nákladních aut za náměstíčkem. Byl nejvyšší čas se rozloučit s malebnou Radomyšlí a vydat se za dalšími cíli tohoto slunečného dne.

ObrazekFotografie:

1.+ 2. Smírčí kříž u Radomyšle

3.+ 4. Kostel sv.Martina

5.  Cesta k městečkuObrazek

6. Radomyšl

7. Radnice

8. Ulička ke kostelu sv.Jana Křtitele

9. Kostel sv.Jana Křtitele

 

 

Další fotografie najdete ve fotogalerii Radomyšl

 

Náhledy fotografií ze složky Radomyšl

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář