Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 20 - Židovský hřbitov v Blovicích

12. 11. 2008

Židovský hřbitov v Blovicích

 

ObrazekNáhoda tomu chtěla, že jsme museli podniknout cestu do Blovic, města pškný kus cesty jižně od Plzně. Jelikož na začátku října je příroda neuvěřitelně krásná, barevná a stále ještě přívětivá, vymohla jsem si návštěvu jednoho místa, které jsem objevila úplně náhodou před 5 lety při cestě z Blovic do Spáleného poříčí. Na břehu potoka východně od Blovic se zničehonic na svahu mezi stromy vylouplo množství kamenných náhrobků židovského hřbitova, zarostlého bujnou vegetací a břečťanem.

Už jsem psala v povídání o nejmenším českém městečku – o Rabštejnu, že některé staré židovské hřbitovy mají pro mne Obrazekzvláštní kouzlo, proto když takové místo někde míjím, pokud to jen trochu jde, vždy se podívám mezi pískovcové náhrobky s hebrejským písmem a zvláštními, pro mne neznámými symboly. Je mi sympatická strohost podobných hrobů, bez všelijaké novodobé vyumělkovanosti a kýčovitosti.

V Blovicích je příjemná už jen cesta ke hřbitovu, přichází se sem údolíčkem místního potoka, kdy se člověk zklidní a místo hektické civilizace začne vnímat přírodu okolo, zvlášť, když je tak krásná, jako toto slunečné říjnové dopoledne. Netrvá to dlouho a mezi stromy se opět objevují první Obrazekpískovcové náhrobky. Překvapuje mne, že tentokrát je hřbitov vysekaný, pohyb mezi kameny je tudíž daleko jednodušší a příjemnější. Celá Obrazekplocha hřbitova tvoří protáhlý obdélník, zakončený téměř rozpadlou kamennou zdí. Literatura uvádí, že hřbitov byl založený r.1683. Náhrobky- stély by měly být orientovány k východu, symboly na nich buď nějak charakterizovaly mrtvého, nebo se vztahují k hebrejské víře. Místo květin se na náhrobky kladou kamínky na památku židovského Obrazekputování v poušti. Pískovcové desky nejstarších hrobů jsou zakončené buď širokým trojúhelníkem nebo půlkruhem. Novější náhrobky jsou honosnější, propracovanější, ztrácejí však na jednoduchosti a fotogeničnosti starého kamene, často pokrytého lišejníkem, či z části dokonce agresivními břečťanovými větvičkami. Kameny jsou zde řazené vedle sebe ze svahu dolů a podle jejich stavu i provedení poznáme, která část hřbitova je nejstarší a která nejmladší.

Podzimní sluníčko vykresluje na stráni dlouhé stíny, zbavuje hřbitov ponurosti a neznámé symboly a písmo dávají kamenům nádech zajímavého tajemna. Jako vždy nastává Obrazekokamžik, kdy je nutné vydat se domů. Zůstává pocit zadostiučinění, že jsem si správně zapamatovala vlídnou krásu tohoto místa, obklopeného přírodou. Až tedy někdy půjdete z Blovic směrem ke Spálenému poříčí podél potoka, nezapomeňte zvednout hlavy a zastavte se alespoň na chvilku na místě, které je tolik fotogenické, zklidňující a kde se vždy na chvíli zastaví čas.

Fotografie:

Židovský hřbitov v Blovicích

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Židovský hřbitov v Blovicích (odkaz pod článkem).


 

Náhledy fotografií ze složky Židovský hřbitov v Blovicích

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář