Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 21 - Údolí řeky Střely u Dolního Hradiště

4. 12. 2008

Údolí řeky Střely u Dolního Hradiště

 

Člověk míní, situace mění… A je tu zase krásná slunečná Obrazekpodzimní neděle a já si prosadila výlet do míst, kam bych se bez auta nedostala. O kamenném kříži v Břízsku jsem psala nedávno, Obrazekhlavním cílem tohoto výletu bylo však hradiště z doby laténské nedaleko vesnice s příznačným názvem Dolní Hradiště (nedaleko soutoku Střely s Berounkou zhruba severně od Plzně). Mělo být kus za vesnicí na ostrohu nad řekou Střelou.

Už při příjezdu k obci jsem tušila, že splnit cíl této cesty Obrazeknebude tak jednoduché, jak se na mapě zdálo. Řeka Střela totiž pod obcí vyhlodala dost strmé říční údolí a hradiště mělo ležet v hustě zalesněné oblasti vysoko nad řekou. ObrazekChataři z chat, kolem kterých jsme procházeli, nás od cesty k hradišti odrazovali kvůli špatné dostupnosti a nakonec i možnému zklamání z toho, co bychom tam uviděli (lépe řečeno neviděli bychom nic). Doporučili nám dát se na opačnou – východní stranu k druhému hradišti, tentokrát slovanskému, opět v blízkosti řeky. Cesta k němu měla být příjemnou procházkou, což Obrazekse nám nakonec potvrdilo.

Už za posledními domy jsme sestupovali další chatovou osadou k řece Střele. Netrvalo to dlouho a po levé straně se zničehonic vylouply strmé Obrazekčlenité skály, osvětlené nízkým listopadovým sluncem. Na prudkých svazích se daly rozeznat porosty různých druhů kapradin (např.Osladič obecný, Sleziník červený, Kapraď samec)  a dalších rostlin (např. Hvozdík kartouzek, Rozchodník bílý), výše vyčnívaly holé kmeny zakrslých akátů a dalších větrem ošlehaných dřevin. Cesta vedla přímo při úpatí skal a hned vpravo se kroutilo koryto poklidné Střely. Skalnaté svahy se rýsovaly i na druhé straně údolí, tam však chybělo sluneční světlo, které by je více prokreslilo. ObrazekTicho přerušilo jen tu a tam zapípání nějakého opeřence v lese  naproti. Pokud by někdo hledal romantiku, našel by ji v plné míře Obrazekzrovna v tomto údolí. Skalnaté stěny občas přerušovaly ostré trhliny a převisy, tentokrát ještě více zdůrazněné hrou nízkého světla a stínu.

V poslední třetině se cesta zanořila do hlubokého lesa, kde zanedlouho z řeky vytékalo kamenné koryto mlýnského náhonu. Píplův mlýn už pochopitelně nesloužil původnímu praktickému účelu, lidé už ho využívají jen k rekreaci. Cesta k hradišti se zvedala prudce do kopce podél serpentin silnice a ztrácela se kamsi do dáli. Původní záměr podívat se až nahoru na hradiště jsem tedy vzdala a raději si vychutnala cestu opačným směrem. Naskytla se spousta dalších zajímavých pohledů tentokrát z východní strany.

Je zajímavé, jak cestujeme za podobnými pohledy Obrazeka záběry do dalekých exotických zemí a zatím máme téměř rovnocennou romantickou divočinu takřka za humny (alespoň v malém podání). Stačí jen vybrat vhodnou dobu, nesedět doma a zbytečně nesnít o vzdálených nedostupných koutech naší matičky země.

 

Víve fotografií najdete ve fotogalerii Údolí řeky Střely (odkaz pod článkem).

 

Fotografie:

1.+ 5. Střela u Dolního Hradiště

2. - 4. Skály

6. Kapradiny

7. - 9. Skály


 

Náhledy fotografií ze složky Údolí řeky Střely

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář