Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 23 - Mokřady v Tisu u Blatna

9. 12. 2009

Mokřady v Tisu u Blatna

 

Obrazek

 

ObrazekMůže se vám také stát, že si vyberete nějakou trasu tak, aby na ní bylo dostatek zajímavých míst a nakonec po cestě narazíte na místo, které vás předem podle údajů na mapě nijak nezaujme, takže od něj ani nic nečekáte. Stalo se mi to v případě cesty z Blatna u Jesenice přes Blatenský svah k Liščím skalám. Nedaleko obce Tis u Blatna leží významný krajinný prvek – mokřadní louky a prameniště v plochém Obrazekúdolí Struhařského potoka. Přicházíte k němu z kopce, zvaného Jelení skok (563m) cestou přes les. Když vystoupíte z lesa, otevře se vám široký výhled na rozlehlé travnaté prostranství s informační cedulí v popředí. Turistická stezka se žlutou značkou protíná louky napříč a dál vede po okraji prostranství. Když ze stezky sejdete blíž k mokřadům, Obrazekobjevujete řadu kvetoucích rostlin. Ty vzácnější ( podle informační cedule třeba prstnatec májový, upolín nejvyšší, prha arnika, všivec lesní) jsou už odkvetlé, jen suché tobolky se zbytky semen zde hojného chráněného kosatce sibiřského chrastí ve větru.

Přistoupíte k jednomu z mělkých jezírek a chvíli se rozkoukáváte, jestli koutkem oka nezahlédnete nějakého obojživelníka (čolek horský, skokan hnědý, ropucha obecná). Skokan je sice slyšet, Obrazekale mezi vrostlými rostlinami – např.ostřicemi, pryskyřníky, tužebníky není vidět. Voda je průzračná a jít dál okolo jezírka by bylo s rizikem zapadnutí do podmáčené půdy. Je sice konec července, ale větrné podmračené počasí ke hrátkám s vodou příliš neláká. Je určitě jistější vrátit se na pevnou zem a prozkoumávat kvetoucí rostliny na louce, lemující mokřad. ObrazekDruhá strana cesty u lesa je kamenitá, s menšími skalkami, porostlými suchomilnou vegetací- hvozdíky, zvonky, jestřábníkem atd...

Když u mokřadů stojíte sami a máte chvíli čas setrvat, posloucháte jen šustění trávy ve větru a šumění lesa za zády, vnímáte kouzlo krajiny a napadne vás, jak je dobře, že podobná zajímavá místa zůstanou díky ochraně a nenápadné péči ochránců přírodyObrazek zachovaná ve své přirozené podobě, což se asi v případě tohoto místa vyplní.

 

Fotografie:

1. + 2. + 7. Mokřady

3. + 4. Jezírko

5. Rdest plovoucí ve vodě

6. Kosatec sibiřský

8. Bukvice lékařská

9. Hvozdík kropenatý

 

 

 

ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář