Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 25 - Kadov

17. 2. 2010

Kadov

 

ObrazekOblast Kadova v Jižních Čechách je lákavá pro všechny obdivovatele velkých kamenných sestav, v tomto případěObrazek ze zvětralých balvanů granodioritové žuly. Oba zdejší viklany si nechám na nějaký příští článek, dnes bych si všimla samotné obce Kadov, která také stojí za krátké zastavení.

Dominantou malé vsi – původně dřevěné tvrze vladyků z Kadova z poloviny 14.století, je dnes určitě pohledný farní kostel sv. Václava, vysvěcený v druhé polovině 18.století, jehož zakulacená tmavá báně je vidět už z velké dálky. V okolí Obrazekkostela se dříve pohřbívalo, dnes už je hřbitov přesunutý za Obrazekobec a cestou k němu míjíte další významnou stavbu – kapli a hrobku na nedalekém návršíčku.

Hned v sousedství kostela stojí trochu zanedbaná, přesto stále zajímavá  kamenná sýpka Obrazeks malými okýnky. Jak se píše na naučné ceduli před kostelem, dříve místo ní stála tvrz – ono původní vladycké sídlo s vodním příkopem dokola a zahradou se vzácnými rostlinami a stromy. Na konci 16.století tvrz přestavěli a z dřevěné stavby se stala stavba kamenná, k níž patřil i pivovar. Na dnešní sýpku byla budova změněná ještě později. Na západní straně se z původní tvrze dodnes dochovaly renesanční štíty s arkýřem. Vypadá to, že celou stavbu čeká rekonstrukce, ale nevím, zda se již našel nějaký investor, který by jedno z lákadel obce zafinancoval. Určitě by byla škoda nechat sýpku zchátrat do nenávratně neopravitelného stavu.

Kousek dál za kostelem stojí ještě stará škola a fara. Pokud se vydáte z obce na západ, dojdete k největšímu viklanu v republice, cestou na jihozápad seObrazek dostanete k Čertovo náramkům (již jsem o nich psala) a Čertovo ranci (až k němu jsem už nedošla, takže někdy jindy), cestou na východ zase k menšímu, ale asi nejslavnějšímu viklanu u nás. Ale Obrazekdočkejte času, pokud jste na vše zvědaví a pokud už zdejší zajímavosti znáte, snad jsem vám je alespoň připomenula.

 

 

Fotografie:

1. - 4.  Kostel sv. VáclavaObrazek

5. + 6.  Sýpka

7. Hrobka

8. Zajímavý dům v blízkosti kostela a sýpky

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář