Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 26 - Ostrovecká olšina a ostrovecký kostel

15. 3. 2010

Ostrovecká olšina a ostrovecký kostel

Obrazek 

Cestou z Velečína do Ostrovce, při které jsem hledala zdejší křížové kameny, jsem se rozhodla podívat se i na nějaká zajímavá místa v okolí. Jedním z nich byla Ostrovecká olšina, přírodní památka severně od silnice mezi oběma obcemi. Na tomto necelé 2 ha velkém chráněném území lze podle mapy najít podmáčené louky a olšiny se vzácnou květenou. Do údolí vede dlouhá příjezdová lesní cesta k místní hájovně, za stavením už se rozprostírají louky s vysokým porostem podél nenápadného Podvineckého potoka. ObrazekNad údolím se ze severovýchodní strany zvedá vršek s Krtskými skalami. Do mokřadní vegetace po nedávných deštích nemám odvahu vstoupit, vše si tedy fotím od okraje lesa. Dominující porost tvoří Obrazekpřeslička, ostřice a další vlhkomilné rostliny, vše přes půl metru vysoké. Zjistit, co dalšího zde roste, by asi odnesly boty, takže to raději vzdávám a dělám jen celkové záběry.

Vracím se k silnici a mířím do Ostrovce. Dominantu obce vytváří zchátralý hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele na zdejší návsi. Uvnitř jeho ohradní zdi po Obrazektroše úsilí nacházím hledaný křížový kámen. Kromě něj se zde v nejrůznějším stavu povaluje několik dalších náhrobků. Samotný jednolodní kostel s plochým stropem je sice v zoufalém stavu, ale i tak má jisté kouzlo a nejen podle cedule na průčelí si lze Obrazekvšimnout, že se s ním v poslední době dějí změny směrem k lepšímu. Jak jsem se pak doma dočetla, původně gotický kostel, zničený za husitských válek, byl v polovině 18.století přestavěn v barokním stylu architektem Johanem Spiessem. Později ještě několikrát vyhořel a poslední ránu dostal po odsunu Němců. Proces chátrání vyvrcholil v 90.letech, kdy zřítily krovy i novogotická věžička.

ObrazekObrat v zoufalé situaci nastal r.2006, kdy se záchranou začal pomáhat Rotary klub z německého ObrazekWeisenburgu. Sbírkou se podařilo vybrat peníze, které stačily na záchranu střechy a krovů. Jeden Obrazekpostarší německý manželský pár dokonce věnoval peníze, původně určené na dary k jejich výročí svatby, na nová okna pro kostel. Dnes už je na Obrazekopravené střeše i nová desetimetrová věžička, vytvořená podle té původní zřícené. Zkrátka blýská se na lepší časy a je moc dobře, že díky lidské štědrosti tento úhledný kostelík nadobro nezmizí v nenávratnu. Kéž by obdobné nadějné vyhlídky měly i další vesnické Obrazekkostelíky s podobně smutným osudem. Často utvářejí ráz krajiny, jsou architektonickou dominantou vesniček a obcí a přestože je jejich stav díky nepřízni osudu tristní, jejich zánik by byl završením nekulturního chování některých lidí v rozhodujících funkcích během dlouhých let před revolucí. Zanikla by tak díla, která dlouhá desetiletí sloužila k povznesení ducha a při svém vzniku stála nemálo lidského úsilí.

 

 Fotografie:

1. - 5. Přírodní památka Ostrovecká olšinaObrazek

6. -  12.   Ostrovecký kostel sv. Jana Křtitele

13. Zahrada s náhrobky

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

  

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář