Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 29 - Hradiště Kozel u Nadryb

7. 12. 2010

Hradiště Kozel u Nadryb

 

kozel---cesta-k-hradisti-1l.jpgJak se asi všeobecně ví, Plzeň leží na soutoku 4 řek: Úhlavy, Úslavy, Radbůzy a Mže. Ač je to paradox, dál nepokračuje jedna z nich, zvětšená svými přítoky, ale vzniká pátá řeka - Berounka. Severovýchodně za Plzní meandruje mezi malými vesničkami a spěchá dál do vnitrozemí vstříc majestátné Vltavě. Oblast za Plzní je bohatá na pravěké a starověké osídlení, v blízkosti břehů Berounky vzniklo množství hradišť a pohřebišť.

Jedno hradiště leží nad levým břehem Berounky na asi 360 m vysokém návršíkozel---svah-pod-osroznou-2l.jpg Kozel v blízkosti ústí potoka Klabavy. Vydali jsme se k němu od silnice z Nadryb do Dolan po lesní cestě, kopírující vrstevnici na svahu nad řekou. Zavedla nás až do malé chatové osady, v tuto podzimní dobu již téměř opuštěné. Stáli jsme přímo pod k jihozápadu otočeným čelem trojúhelníkové ostrožny, zvedající se nad chatami pod prudkým úhlem. Svah byl posetý jednotlivými kameny, celými skalkami a vše doplňovaly jednotlivé rozeklané borovice. Nahoře kozel---zacatek-plosiny-3s.jpgjsme začali pátrat po nějakých náznacích valů, které měly být napříč ostrožnou (podle literatury měly být 2,kozel---na-plosine-4s.jpg zvnějšku jeden nižší, uvnitř další mohutnější). Jeden val s příkopem jsme našli, táhl se napříč naprosto zřetelně. Líp jsme pochodili u obvodového opevnění na straně nad řekou, zde se daly zahlédnout náznaky v podobě jakési terasy.

kozel---na-plosine-6s.jpgHradiště je podle sond z r. 1984 z mladší a pozdní doby bronzové a pravděpodobně i z doby halštatské. Dnes už se zde dá jen těžko rozeznat, kdy a jak komu sloužilo, veškeré náznaky zahladil čas. Místo však kozel---naznak-valu-7s.jpgbylo určitě příhodně zvolené, než se zvětšil okolní porost, výhled byl dodaleka a voda na dosah.

Došli jsme k lesní cestě, která nás vyváděla zpátky k silnici do Nadryb. Přemýšlela jsem, jestli jsme viděli vše, co se dalo a i kdyby ne, návštěva podobného místa, kde je víc naznačeno, než ukázáno, podnítí člověka k přemýšlení a kozel---na-plosine-5l.jpgpředstavám o době dávno uplynulé a ztracené. 

 

Fotografie:

1. Cesta k hradišti

2. Okraj ostrožny nad osadou

3. Okraj ostrožny

4. Na ostrožně

5. Zajímavý stromkozel---na-valu-8l.jpg

6. Náznak valu

7. Na ostrožně

8. Na valu

9. Okraj hradiště 1

10. Okraj hradiště 2

Více fotografií najdete ve fotogalerii Hradiště Kozel u Nadryb.

 

 

kozel---okraj-ostrozny-12l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

kozel---na-okraji-ostrozny-11s.jpg

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hradiště Kozel u Nadryb

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář