Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 30 - Hradiště Hůrka u Starého Plzence

19. 12. 2010

Hradiště Hůrka u Starého Plzence

 

Zima, kdy je trochu víc času, je pro mě dobou, kdy se dá vrátit k některým starším výletům. Je fajn si tak trochu zavzpomínat  na zajímavá místa, i když už je to pár let, kdy jsem se zde procházela.

sp---kostel-p.marie.jpgJedním z nich je hradiště ve Starém Plzenci. Najdete ho na 431 m vysokém kopci Hůrka, zvedajícim se nad řekou Úslava severně od města. Břidlicová ostrožna je chráněná od severu a jihu příkrými srázy. Pokud přicházíte od Starého Plzence, projdete kolem kostela P. Marie, stanete před západním svahem kopce. V tomto místě stávala ve skoro 20 metrů vysokém valu západní brána, ta zanikla v 19. století. Zbytek valu lze najít na kraji města při řece. Dál se zvedá příkrá cesta, vedoucí k románské rotundě sv. Petra (postavená v 2. polovině 10. století, opravená v 16. století a v roce 1975 ) – jediné dochované stavbě kdysi čtyřhektarového hradiště. Pod rotundou existovalo dolní podhradí. Podle knihy o archeologických památkách bývalého Československa kolem rotundy býval hřbitov a kousek vedle dřevěný knížecí palác. Dál na východ se tyčil val (dnes vysoký 2 - 3 m) a za ním začínala akropole hradiště. Zde jsou dnes vidět odkryté základy bývalého kostela sv. Vavřince (podlesp---rotunda-l.jpg Encyklopedie hradišť v Čechách a na Moravě postavený v 2. pol. 11. století). Z východní přístupné strany akropoli chránila mohutná příčná hradba s příkopem. Za ní na východním- horním předhradí byl v 2. pol. 12. století postavený další kostel sv. Kříže. Právě jen tyto kostely zde byly k vidění ještě dlouho po zániku hradiště, ale dnešní doby se nedočkaly – byly zbořeny na konci 19. st..

Hradiště na Hůrce bylo osídlené už v době halštatské, ale hlavní rozkvět zažilo po svém vzniku v raném středověku, kdy sp---zaklady-kostela-sv.-krize-l.jpgsloužilo za vlády Slovanů jako centrum přemyslovské knížecí moci. Mělo strategickou polohu - leželo při obchodní stezce do Bavorska. Po 10. století zde byl vybudován románský hrad, kam se občas uchylovala česká knížata a dokonce i králové. Vzniklo zde i několik svatyň. Koncem 13. st. převzala funkci hradiště na Hůrce dál na severozápadě nově založená Plzeň a hradiště začalo zanikat. Dnes je celé hradiště národní kulturní památkou.

Prošla jsem si pomalu celou plochu hradiště, prošla kolem rotundy, kolem trosek obou kostelů a došla až na horní předhradí, kde jsem se chtěla podívat po pohřebních mohylách ze střední doby bronzové a mladší doby halštatské. Moc zřetelné nebyly, buď už je téměř zahladil čas a lidská činnost, nebo jsem nedošla

do míst, kde se měly hledat (východnísp---zaklady-kostela-sv.-vavrince-l.jpg svah kopce Hůrka). Pak jsem se vracela pomalu zpět a pěšky se prošla až do Plzně - města, které má nadneseně řečeno tak trochu na svědomí, že se dnes na větrné Hůrce místo lidí prohání jen vítr.

 

Fotografie:

1. Kostel P. Marie pod Hůrkou

2. Románská rotunda sv. Petra

3. Základy kostela sv. Kříže na akropoli hradiště

4. Základy kostela sv. Vavřince v horním předhradí

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Hradiště Hůrka u Starého Plzence.

 

Náhledy fotografií ze složky Hradiště Hůrka u Starého Plzence

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář