Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 34 - Zámek v Blatné

14. 2. 2011

Zámek v Blatné

bl---zamek-1l.jpg

 

bl---zamek-2l.jpgPokud si člověk chce prohlédnout kouzelnou rybníkářskou krajinu kolem Blatné, měl by asi zavítat i do samotného města a prohlédnout si historické centrum. Učinila jsem tak i já při jedné z cest do této oblasti a nelitovala jsem. Pohádkový vodní zámek máte šanci zahlédnout pokaždé, když projíždíte hlavním tahem z Plzně na Písek, protože tato cesta vede šetrně mimo vnitřní část města právě ze strany okolí této památky. Pokud jste trochu zpomalili, či zde dokonce zastavili nějaké slunečné odpoledne, naskytl se vám bl---zamek-3l.jpgúchvatný pohled na jihozápadní část zámeckého komplexu, odrážející se ve vodní hladině. Doufala jsem, že se mi jednoho dne poštěstí podívat se k zámku blíže a třeba i dokonce nahlédnout dovnitř na nádvoří.

Povedlo se, stála jsem u kamenného mostu, spojujícího břeh se vstupní branou pod hlavní věží. Věž tvoří dominantu zámku, bílé zdivo, v horní části protkané černým hrázděním okolo malých oken, červená špičatá bl---zamek-4l.jpgstřecha a nad branou erb. V toto sobotní dopoledne bylo naštěstí otevřeno, mohla jsem tedy pokračovat dál na nádvoří. Teprve zde bylo vidět, jak byl zámek přistavován v různých obdobích a jak pokračuje snaha o jeho rekonstrukci. Tu podle oficiálních stránek města pomáhají financovat potomci rodiny Hildprandtů – posledních majitelů tohoto sídla.

Zajímavá je historie zámku. Původně zde stála na ostrůvku ve vodě dřevěná tvrz, která se nejdříve změnila na gotický hrad a později díky renesanční a barokníbl---zamek-1s.jpg přestavbě na zámek. Poslední úpravu v polovině 19. st. provedli právě Hildprandtové, změnou bl---zamek-2s.jpgprošla i původní obora okolo zámku, místo ní zde vznikl anglický park. V roce byly 1926 v zadní části nádvoří odkryty zbytky původní románské kaple, ke které byly v dávné minulosti postupně přistavovány další části (nejdříve pány Bavory ze Strakonic), aby bl---zamek-4s.jpgje další střídající se majitelé upravovali k obrazu svému, bl---zamek-nadv-1s.jpgv tomto Vložit vlastní HTML kódpřípadě demolicí a následnou novou výstavbou (pánové Rožmitálové na poč. 15. st.). V této době vznikla řada ochranných prvků zámku: vyrostla kamenná zeď, vyhloubil se vodní příkop s hliněným valem, bylabl---zamek-nadv-3s.jpg postavená věž v průčelí se zdvihacím dřevěným mostem. Spolu bl---zamek-nadv-2s.jpgs úžasným výhledem z oken věže v  to mnohem více  posílilo obranyschopnost sídla proti případným oblehatelům.   bl---zamek-nadv-4s.jpg

I když zámky a hrady nepatří mezi hlavní cíle mých toulek krajinou, blatenský vodní zámek tvoří neoddělitelnou dominantu zdejší krajiny a byla by škoda se sem nepodívat. Jen mě mrzí, že nezbyl čas na prohlídku zámeckého parku a obory. Zde je možné zahlédnout již dlouhou dobu chované daňky, či objevit sejpy, zbylé po našich předcích z rýžování zlata. Možná se mi to povede napravit při nějaké další cestě, která mě třeba zavede zpět na Blatensko.

 

 

Fotografie:

1. Zámek z pohledu od centra města

bl---zamek-nadv-3l.jpg2. Kamenný most

3. + 4. Pohled od jihozápadu

5. Vstupní hranolová věž v průčelí

6. Vlevo od věže gotická kaple P. Marie

7. Zámek v Blatné

8. + 9. + 11. Pohledy na paláce z nádvoří

10. Hraniční kámen panství

12. + 13. Pohled z nádvoříbl---zamek-nadv-2l.jpg

14. Starý palác

15. Zajímavě řešený komín s opeřeným pozorovatelem

 

 

 

 

 

bl---zamek-nadvori-4l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

bl---zamek-nadv-3l.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář