Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 35 - Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Blatné

22. 2. 2011

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Blatné

 b---kostel-0s.jpg

Další nepřehlédnutelnou dominantou města Blatná je kostel v blízkosti náměstí. Na samém konci 13. století byl budovaný právě v době povýšeníb---kostel-1s.jpg obce na městečko. Nechal jej vystavět Bavor ze Strakonic, pán, jemuž patřilo celé zdejší panství. Původně na tomto místě stávala románská kaple (v kostele jsem nebyla, ale literatura uvádí, že kaple prý dnes tvoří sakristii), kostel již stavěli v gotickém slohu. I později došlo k úpravám kostela, v 15. století byl přistavěn gotický presbytář a na začátku století 16. došlo ke sklenutí hlavní lodi čtyřmi páry sklípkové klenby.

b---kostel-2s.jpgJá jsem došla ke kostelu brzy po ránu a málem jsem kostel přešla bez povšimnutí. Hranolovitá zvonice, kteráb---kostel-3s.jpg stála u kostela, mě až zas tolik nezaujala, podobné jsou k vidění u spousty dalších kostelů. Překvapení na mě čekalo až uvnitř. Prošla jsem podchodem pod zmíněnou barokní zvonicí (výška 45,5 m), přistavenou ke kostelu na začátku 18. století.a měla jsem docela štěstí. Z pošmourného ranního oparu se zničehonic vylouplo nesmělé slunce a zalesklo se ve vysokých gotických oknech s plaménkovými kružbami Z kamenného zdiva vystupovaly b---kostel-4s.jpgmasívní opěrné pilíře, které ještě více rozčlenily obvodové zdib---kostel-5s.jpg stavby. Za kostelem jsem zahlédla bývalou hřbitovní kapli sv. Michala, postavenou na začátku 16. století a z druhé strany barokní ambit ze stejného období, kdy vznikla zvonice.

Je zajímavé, jak díky zvonici, oddělující hlavní rušnou třídu od okolí kostela, vzniklo zajímavé klidné místo, které lákalo k zastavení a spočinutí. Oko se potěšilo zajímavými architektonickými prvky této gotické stavby a duše na chvíli zapomněla na všechny starosti a trable.

b---kostel-6s.jpgI když neuctívám nějakého konkrétního boha, věřím, že nějaké vyšší síly jsou kolem nás a fungují nezávisle nab---kostel-7s.jpg našich přáních a tužbách. Na některých místech je působení těchto sil znatelnější, než jinde a lidé, kteří byli k podobným silám citlivější, dokázali tato místa využívat -  nejdříve vztyčovali kameny, později budovali celé kamenné svatyně. S příchodem dalších kultur svatyně nahradily románské rotundy a kostelíky, gotické kostely a chrámy, vzpínající své štíhlé tvary vysoko b---kostel-8l.jpgk nebesům. Zakulacené báně a okna sakrálních staveb barokních ještě více lahodily lidskému oku, působily klidně a smířlivě. Teprve až v novějších dobách postavení kostela začaly ovlivňovat některé rušivé vlivy – zástavba byla hustější, takže místo stavby nešlo vždy vybrat úplně svobodně a citlivě k působení zmiňovaných vyšších sil. To neplatí v tomto případě, zajímavý kostel Nanebevzetí Panny Marie určitě nebude posledním, který ráda alespoň takto stručně představím.

Fotografie:b---kostel-9l.jpg

1. -  4. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

5. Kaple sv. Michala

6. + 9. Kostel

7. Hranolovitá věž - zvonice

8. Podchod pod zvonicí

10. Barokní ambit

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář