Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 37 - Další rybníky v okolí Blatné

24. 3. 2011

Další rybníky v okolí Blatné

 

rybniky-1l.jpg

 

rybniky-2l.jpgVíte, co mě napadlo? Jestli se mohou jména rybníků v dané oblasti opakovat, nebo jestli kdysi při zakládání existovalo něco jako seznam jmen rybníků a když vznikl další, zda se na ta předchozí jména bral zřetel. Rybníků je totiž na Blatensku víc než dost a pokud by se jména opakovala, když by se o nějakém z nich hovořilo, muselo by se vždy dodávat, u jakého sídla takový rybník je. Vše by se zbytečně komplikovalo. Takhle když řeknete Smyslov, jasně budete vědět, že jsou to vodní plochy mezí obcemi Pole, Vrbno a Tchořovice západně od Blatné. Pokud vás zarazilo, že mluvím v množném čísle, zrovna v případě Smyslovarybniky-3l.jpg existují pod tímto jménem vodní plochy dvě: jezero Smyslov a rybník Smyslov. Oba odděluje polní cesta, vedoucí z Vrbna ke Tchořovicím. Hráz je podle mapy ze západní strany jezera Smyslov, obě vodní plochy pak spojuje propusť pod náspem polní cesty. Ze severní strany přiléhá k oběma vodním plochám hranice přírodní památky Smyslov – N a pasekách. Další velkou plochou, ležící asi o kilometr severněji u stejné cesty, je Starý rybník.

Všechny zdejší vodní plochy lákají ptactvo všeho druhu, jak vodní druhy, tak i dravce. rybniky-4l.jpgPotravy je zde určitě dosytosti, rybníky jsou plné ryb všech velikostí. Jen za tu chvilku, kterou jsem v blízkosti zmíněných rybníků strávila, jsem pozorovala volavky, přelétávajícího čápa černého a za Starým rybníkem v blízkosti pole i 2 druhy dravců. Když jsem se zadívala na vodní hladinu, každou chvilku ji rozčeřila nějaká skákající ryba. Zážitkem asi musí být na podzim období výlovu kaprů a jarní přílet vodních ptáků. I další tři tchořovické rybníky – Nový, Hořejší a Dolejší jsou přírodními památkami, vyhlášenými v různých letech minulého století.  A jelikož právě dva sousedící rybníky – Nový a Hořejší jsem nikdy během 3 rybniky-5l.jpgloňských návštěv Tchořovic nestačila prozkoumat, čeká to na mě možná letos, pochopitelně jen tehdy, když se poštěstí.

S Dolejším rybníkem to bylo jinak, zvolila jsem jej jako výchozí bod loňské cesty přes Hajany, Kocelovice a Lnáře. Když jsem stanula na jeho břehu, bylo to brzy ráno, vše se tedy teprve probouzelo. Vodní ptactvo se drželo v uctivé vzdálenosti, pozorovat jsem tedy mohla jen přes zoom ve fotoaparátu. Asi nejhezčím zážitkem na břehu rybníka bylo odrostlé mládě kachny rybniky-6l.jpgbřezňačky, které jsem objevila kousek od místa, kde jsem stála.

Čtveřici nejzajímavějších rybníků Blatenska doplnil velký rybník Hubenov mezi Kocelovicemi a vesnicí jménem Řiště. Procházela jsem po jedné z delších stran a mohla si jej prohlédnou v celé jeho kráse. Kachny už ani nepočítám, takže nejzajímavější určitě bylo početné hejno racků , létajících nad hladinou. Zaujalo mě také fotogenické torzo nějakého stromu v těsné blízkosti vody. Dojem trochu kazil kemp v lese kousek od břehu, v tuto letní dobu slušně zaplněný. Hlahol lidí se rozléhal široko dalekorybniky-7l.jpg a mísil se s křikem racků a letících kachen.  Od kempu a lidského hemžení rychle pryč, přede mnou bylo ještě tolik zajímavých a hlavně klidnějších míst. Cesta , vedoucí po břehu rybníka se po chvíli ztratila v lese, trasa mě vedla dál k Řišti (-ím ?). Před vsí se mi ještě naskytl pohled k vzdálenému východnímu břehu této vodní plochy, rychle jsem vyrobila pár fotografií a spěchala k pastvinám u Zahorčic.

Neméně kouzelných rybníků na Blatensku jsem fotila pochopitelně víc, ale ty rybniky-l8.jpgvyjmenované výše na mě nějak víc zapůsobily, především Smyslov, Dolejší rybník a Hubenov se mi zdály nejvíc fotogenické a hodné zvláštní zmínky. Však posuďte sami na přiložených fotografiích.

Fotografie:

1. + 2. Smyslov - jezero

3. + 4. Smyslov - rybník

5. + 6. Starý rybník

7. + 8. Dolejší rybník

9. + 10. Hubenovrybniky-9l.jpg

Více fotografií najdete ve fotogalerii Další rybníky v okolí Blatné.

 

 

 

 

 

 

rybniky-11l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Další rybníky v okolí Blatné

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář