Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 38 - Malechovská hůrka u Švihova

12. 4. 2011

Malechovská hůrka u Švihova

Pokud hledáte zajímavé kopce amalechov-1l.jpg kopečky, obzvláště ty, co jsou neobvyklé z hlediska hodně dávné historie, musíte se u Švihova cítit jako v sedmém nebi. Pozvolna zde meandruje řeka Úhlava, dávající životadárnou vodu a v její blízkosti se zvedá množství výrazných zalesněných vrcholů, poskytujících důležitou ochranu před občasnými nájezdy nenechavých nepřátel. Husté lesy jistě umožňovaly získávat bohaté úlovky a umístění v blízkosti obchodní stezky určitě nebylo k zahození. Okolí Švihova jsem si proto vybrala k bližšímu prozkoumání a kromě samotného města s malechov-2l.jpgnádherným vodním hradem, místním kostelem a starým židovským hřbitovem jsem se rozhodla navštívit i některé z okolních kopců.

Jako první jsem zvolila kopec mezi Úhlavou, Dehtínem na západě, Dolany na jihozápadě a Malechovem na severu. Z větší části zalesněné svahy vrchu Malechovská hůrka končí nahoře nevelkou plošinou s výškovou kótou 462 m, ohraničenou nevýraznými dvojitými koncentrickými valy. Ten vnitřní má z vnitřní strany obvod asi 250 m, na severovýchodní straně jejmalechov-3l.jpg narušuje místo, kde bývala vstupní brána. Asi o 50 m dál vede vnější val, ohraničující něco jako předhradí. Podle výsledků archeologických sond (nálezy keramiky, zbytky polozemnice) zde kdysi sídlili lidé v pozdní době bronzové a halštatské. Přestože je dnes kopec docela zarostlý, jsou na jeho svazích patrné zbytky jakýchsi terásek.

Já jsem se ke kopci dostala z východní strany a díky vykácenému terénu se bez větších problémů dostala až na vrchol s menší ohfaničenou plošinou, narušenou malechov-4l.jpgněkolika prohlubněmi. Obešla jsem ji kolem dokola, pokochala se výhledem na severvýchod a východ, kde leží několik obcí a další kopce. Severozápadní stranou jsem zvolna sestoupila téměř až k řece Úhlavě, kroutící se kolem západního úpatí Malechovské hůrky. Z této strany bylo vidět i obnažené skalní podloží kopce - skalka, která tvořila jakýsi převis, porostlý kapradinami. Už jsem se nevracela zpátky nahoru, kopec zde byl hodně strmý. Naštěstí se dalo jít cestou podél řeky a prohlédnout si hůrku ze severozápadní strany.

Cesta dál vedla k Malechovu a potom malechov-5l.jpgdál ke Švihovu. Ještě za vsí jsem si naposledy z dálky  vyfotila Malechovskou hůrku a nabrala směr ke zřícenině hrádku Kokšín. Tušila jsem, že na některých kopcích v širším okolí se ukrývají další hradiště a pohřebiště z nejrůznějších dob i kultur, které mě určitě do budoucna nenechají lhostejnou…...

 

 

 

malechov-6l.jpgFotografie:

1. Kopec Malechovská hůrka

2. - 4. Plocha hradiště

5. Skála nad řekou Úhlavou

6. Úhlava pod hradištěm

7. Pohled na malechovskou hůrku ze silnice za Malechovem

 

malechov-15l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Malechovská hůrka u Švihova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Malechovská hůrka

(ewalis.virginal@seznam.cz, 9. 1. 2014 0:20)

Děkuji, v nejbližší sobotu se vydam k tamuto mistu, rada si ho pořadně prozkoumam. Všichni piši o tom, že hradišzě bylo zapaleno... odkud to vědi? Možna si stavitele sami žarem rozpekli valy pro pevnost konstrukce.. kdo vi, jestli nepoužíli vitrifikaci, ja bych tomu věřila
zdravim Ewa Šmejkalova