Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 39 - Kostel sv. Petra a Pavla v Záboří

24. 4. 2011

Kostel sv. Petra a Pavla v Záboří

 

zabori-1al.jpg

 

zabori-1l.jpgKdyž tak vzpomínám na kostely, které jsem při cestách za zajímavostmi potkala, mohla bych je zjednodušeně rozdělit do několika skupin. Skupinu s kostely novodobými, či radikálně novodobě přestavenými pominu, druhou jsou zajímavé stavby z hlediska architektonického či historického, třetí skupinou jsou stavby na zajímavých místech a tou pro mě nejatraktivnější jsou kostely, slučující kritéria pro předchozí 2 skupiny. Stavby z poslední skupiny vám postupně představím všechny, tedy alespoň ty, které jsem měla tu čest navštívit a důkladněji si je prohlédnout. Nakonec jich až zas tolikzabori-2l.jpg není, představují jen malou část církevních staveb.

Nezapomenutelným zážitkem pro mně byla návštěva kostela sv. Petra a Pavla v jihočeském Záboří jihozápadně od Blatné, postaveného pravděpodobně v 1. pol. 13. stol.. Zdejší původně románský, později gotický kostel vznikl na nejvyšším místě obce 561 m vysoko. Okolo něj se kdysi pohřbívalo, hřbitov byl uzavřen v 2. pol. 19. století. Už jen výstup po kamenných schodech k nádherné barokní bráně kostela je nevšedním zážitkem. Hned vedle brány se zvedá zabori-3al.jpgbílá hranolovitá zvonice, podle informací o obci prý původně dřevěná. Pak, když za sebou zavřete kovanou bránu, octnete se v jakési oáze pomyslného klidu a zapomenete na ruch okolní vesnice. Před vámi stojí bílé zdi nízkého kostelíku, světlo proniká nádhernými vitrážemi  ve vysokých oknech, vy v tichém úžasu obcházíte kostelík kolem dokola a nevíte, zda máte dřív prohlížet svaté, tvořící středobod každého okna, nebo se rozhlížet po okolní krajině. A je to tu: síla místa, o které jsem už mluvila dříve. Zklidníte se, zapomenete na čas a jen vnímáte třeba i beze smyslů....zabori-3l.jpg

Takto jsem několikrát obešla kostel kolem dokola, abych pak usedla u zamčených dveří a pokusila se vstřebat dojem z tohoto místa. Po chvíli mě z rozjímání, kdy jsem přestala vnímat čas, vyrušily podivné mechanické zvuky, přicházející ze stranou stojící věže zvonice. Za chvíli se rozezvučel zvon a já si uvědomila, že je právě poledne. Takhle zblízka jsem kostelní zvon ještě neslyšela, spolu s působením síly tohoto místa se vše umocnilo na nezapomenutelný zážitek. Pokud také někdy budete putovat zdejším zabori-4l.jpgkrajem, zkuste se zde také alespoň na okamžik zastavit, jinak se připravíte o kouzlo působení nevšedního místa.  

 

Fotografie:      

1. Záboří

2. Samostatná zvonice a barokní brána

3.+ 4. Kostel sv. Petra a Pavla

5. Vstup do kostela

6. Výhled od kostelazabori-5l.jpg

7. Fara se slunečními hodinami 

 

 

 

 

 

 

 

zabori-7l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Petra a Pavla v Záboří

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář