Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 41 - Kařezské rybníky

20. 5. 2011

Kařezské rybníky

 

Vloni mi to nevyšlo, letos už konečněrybniky-2l.jpgano. Je to asi třičtvrtě hodinky z Plzně vlakem na Prahu a dojedete do obce jménem Kařízek. Vystoupíte na malém, jindy asi ospalém nádražíčku, kde nyní vládne stavební ruch. Chtěla jsem původně napsat čilý, ale i ten byl nakonec v těchto odpoledních hodinách ospalý, stavaři už asi měli padla. Ještě se zorientovat, najít podle mapy kudy vyrazit, zkontrolovat sortiment mrazáku zdejší zájezdní hospůdky a už můžete vyrazit směrem k soustavě 5 zajímavých rybníků, od roku 1992 vyhlášených přírodní památkou kvůli ochraně hnízdišť vodních ptáků.

rybniky-3al.jpgV tuto roční dobu (konec dubna) se nedalo čekat, že by byly vodní plochy přeplněné přehnaným množstvím vodního ptactva, většina druhů, které se zde zastavují při jarním tahu, už odtáhla do svých letních domovů a další část už musela sedět na vejcích. Přesto doufáte, že při velmi opatrném pohybu a pozorování přeci jen alespoň pár opeřenců zahlédnete.

První, stranou ležící nejmenší rybník jménem Němec je rychlejší vynechat, třeba se k němu dostanete na zpáteční cestě. Takto celkem brzy dojdete k druhému rybníku jménem Bechyňský.Stojíte na hrázi a zde už musíte zbystřit: na rybniky-3l.jpgrozlehlé hladině můžete vyplašit kachny a volavky, pod nohama vám rostou zajímavé rostlinky (sasanka hajní, kokořík vonný, přeslička rolní, atd.)a vedle hráze v mokřinách u potůčku, propojujícího Bechyňský rybník s dalším rybníkem zahlédnete porosty blatouchu bahenního.

Podél tohoto potůčku se vydáte k Hořejšímu rybníku. Z této strany rybník lemuje rákosové křoví, zamezující z této strany pohledu na většinu vodní hladiny. Vodní ptáky jen slyšíte, případně v dálce zaregistrujete odlétající volavku rybniky-4l.jpgpopelavou. Jaké druhy vodního ptactva zde sídlí, uvidíte až z východního břehu a nejlépe pak z hráze, oddělující Hořejší rybník od rybníku Kařezského. K zahlédnutí je zde volavka bílá, volavka popelavá, polák chocholačka a snad i nějaký lžičák.

Nejzvláštnější je právě Kařezský rybník, který od posledního z pětice - od rybníku Dolejšího dělí násep železniční trati Plzeň - Praha. Vypadá to docela zvláštně, když na náspu sviští vlak a nad ním přelétávají kachny a volavky.

Posedíte chvíli na hrázi mezi rybníky,rybniky-5l.jpg pozorujete dalekohledem čilý ruch mezi zdejším ptactvem a neradi si uvědomíte, že dozrál čas k návratu. Nechce se, ale to vlastně nikdy... 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kařezské rybníky.

Fotografie:

1. Bechyňský rybník

2. - 4. Hořejší rybník

5. Kařezský rybník

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kařezské rybníky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kařezské rybníky

(Jan Cafourek, 21. 5. 2013 13:39)

Máte pravdu, že jarní období je pro návštěvu Kařezských rybníků přínosné, ale doporučil bych Vám i návštěvu na podzim. Při zažloutnutí listů okolních stromů a při jasné obloze je to opravdu nádhera a balzám na duši . . . .
Jinak moc krásný článek. V této lokalitě bydlím a velice často míří moje kroky do těchto míst.

Re: Kařezské rybníky

(Radka, 21. 5. 2013 23:20)

Děkuju za chválu, pokaždé, když projíždíme po náspu mezi rybníky vlakem směrem na Beroun, vzpomeneme s dcerou na naši tehdejší jarní návštěvu. Díky vašemu tipu to letos opravdu zkusíme i na podzim, podzimní náladu u vody znám od Kokotských rybníků (kousek od Plzně), které máme blíž a tudíž je i častěji navštěvujeme.

Re: Re: Kařezské rybníky

(Jan Cafourek, 22. 5. 2013 12:45)

tady je jeden odkaz na fotografii od "Podzimního bechyňského rybníka"
http://foto.mapy.cz/354556-Bechynsky-rybnik-I

Re: Re: Re: Kařezské rybníky

(Radka, 24. 5. 2013 20:34)

Pěkné. Fotografie se, tuším, objevila v nějaké fotosoutěži. Definitivně jste mě nalákal :-).