Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 42 - Hradiště Skřipel u Hostomic

1. 6. 2011

Hradiště Skřipel u Hostomic

 

skripel-1l.jpg

skripel-2l.jpgPokud se začnete trochu víc do hloubky zajímat o dobu, kdy na našem území žily keltské kmeny, musíte zákonitě kromě bezpočtu hradišť s krátkodobějším či dlouhodobějším osídlením z této doby narazit na jiná podivná ohraničená místa. Může vám to připomenout jakási pravidelná čtyřúhelníkovitá fotbalová hřiště s valy místo mantinelů. Používá se pro ně termín "šance", vycházející z cizího označení Viereckschanze. Já, jako naprostý laik jim říkám kolektivně keltské svatyně, přestože ne vždy je toto označení na místě. Podobné útvary sice Keltové stavěli, ale protože valy bylyskripel-3l.jpg později využívány různými vojsky jako chráněná místa pro ležení, dnes už se obtížně rozlišuje, co zde stojí už z doby před Kristem a co je postaveno na rozkaz nějakého vojevůdce. Na některých šancích došlo k archeologickým průzkumům, které podle nalezených předmětů pomohly blíže určit dobu pravděpodobného vzniku, tam, kde se však téměř nic nenašlo, nebo se dosud ani nezkoumalo, se o důvodu vzniku dá jen spekulovat.

Tak nějak je to i u šance nedaleko obce Skřipel (východně od Hostomic). Zde jižně od skripel-4l.jpgobce najdete v polích obdélníkovité pravidelné valy, dnes již lemované vzrostlými stromy. Rozměr ohraničeného území je 125 x 100 metrů (zde už by se ten fotbal dal hrát, že?), celá vnitřní plocha je o metr výše než okolní terén, valy jsou nezpevněné, hliněné, jen tu a tam proložené kamením. 

Také důvod stavby keltských svatyní je dodnes nejednoznačný, snad měly sloužit druidům k uctívání keltských božstev, k náboženským obřadům a podobným účelům. Dokazují to rituální předměty, nacházené při archeologických průzkumech podobných prostor, chybískripel-5l.jpg zde věci běžného života - důkazy trvalého osídlení.

Svatyně u obce Skřipel leží v rovinaté krajině, plné polí, luk a remízků. Valy jsou zvenčí zakryté stromy a keři, vede po nich úzká stezka, po které se dá celý prostor obejít. Vnitřní rovná plocha je travnatá a prosvětlená. Když se zde zastavíte, můžete vnímat zvláštnost tohoto místa. Slyšíte jen šumění listů stromů a zpěv předvádějících se ptáků, stébla trávy se vlní ve větru a slunce se do vás opírá vší pozdně jarní silou. Rovinatý Skřipel je trochu skripel-6l.jpgjiný, než třeba Bělčice na návrší s výhledem široko daleko, nebo zalesněný Kokrdov u Rakovníka. Plocha se zdá mnohem větší, rozlehlejší. Při průzkumech se moc předmětů nenašlo, takže doba vzniku a jeho účel jsou dodnes nejasné. Ale člověk má tendenci vybírat si z daných možností tu, která se mu více hodí...

Při plánování návštěvy této lokality jsem si to zde představovala trochu jinak, možná to je i tím, že jsem o tom uvažovala už od konce zimy. Nyní bylo vše rozkvetlé, v plné vegetaci. A jsem zvědavá na další dvě šance, jsou sice trochu z ruky (pod Příbramí), ale určitě byskripel-7l.jpg stály za prozkoumání...

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Hradiště Skřipel u Hostomic.

 

Fotografie:

1. Krajina kolem hradiště Skřipel

2. Vstup na hradiště

3. Jižní val

4. Východní val

5. Kameny ve východním valu

skripel-8l.jpg6. Pohled z valu na plochu

7. Severní val

8. Západní val

9. Plocha hradiště

10. Hradiště zvenku

 

 

 

skripel-9l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

skripel-10-l.jpg

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hradiště Skřipel u Hostomic

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář