Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 46 - Pětidomí

10. 9. 2011

 

Pětidomí

petidomi-rybnik-1s.jpgUž z názvu obce se dá tušit, že se protentokrát neoctneme v nějakém velkoměstě. Pětidomí je poklidnou vískou na předměstí Zbirohu, jejíž klid asi před řadou let narušila stavba dálnice z Rozvadova do Prahy a v poslední době stavba nového železničního koridoru trati z Chebu na Prahu. Chalup je zde určitě víc než pět, ale snadno byste se dopočítali jejich konečnému počtu.

Pro mě bylopetidomi-rybnik-2s.jpg zdejší nádražíčko výchozím bodem pro několik návštěv zajímavých míst v okolí. Pětidomím musíte projít, případně projet autobusem, spojujícím nádraží Zbiroh, které je trochu stranou, s vlastním historickým městem. Vedou přes něj i zelená, modrá a žlutá turistická značka a teprve za Pětidomím se od sebe oddělují. To hlavní, co si z této osady určitě zapamatujete, jsou rozhodně dva rozsáhlé a hlavně dlouhé rybníky Dvorský a Čapský, z nichž vytéká Zbirožský potok. Ten pak ve Zbirohu vstupuje svým korytem do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Protože se cestě kolem obou rybníků jednoduše nevyhnete, nejvíce si prohlédnete Dvorský petidomi-rybnik-3l.jpgrybník, sice ohraničený ze všech stran silnicí, ale zároveň obrostlý vegetací, poskytující dostatečné útočiště pro množství druhů vodního ptactva (např. labuť velká, potápka roháč, kachna obecná). Asi jste pochopili, že silnice vede po hrázi mezi oběma rybníky. Hned za Dvorským rybníkem se rozdělují turistické trasy, které sem od nádraží vedly souběžně.

Protože mám v plánu projít si Zbirožsko podrobněji, velice pravděpodobně si oba rybníky ještě párkrát prohlédnu, i kdyby to už mělo být jen v rychlosti z okénka autobusu, kterým si lze zkrátit cestu od nádraží ke Zbirohu, nebo v lepším případě při další návštěvě botanicky i zoologicky zajímavépetidomi-rybnik-4l.jpg lokality o 2 km dál na východ (Studánky u Cerhovic) či jiné místní zajímavosti (např. Čertova skála, Světovina).

 

Fotografie:

1. - 3. Dvorský rybník

4. Čapský rybník

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Pětidomí.

 

Náhledy fotografií ze složky Pětidomí

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář