Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 47 - Hradiště Žďár

12. 10. 2011

 

Žďár

 

hradiste-zdar-1s.jpgHora, ze které vylétá ohnivý had - tak nějak zněla první zmínka o hoře Žďár nedaleko Rokycan . Už jen to ze zdánlivě obyčejné hory, podobné, jako hrst dalších v okolí, dělá horu se zvláštním tajemstvím. A tajemství nás přitahují odpradávna. Bylo jen otázkou času, kdy se o tomto místě dočtuhradiste-zdar-2s.jpg a tím, že je nedaleko, přímo svádí k návštěvě.

Vzala jsem do ruky mapu a dočetla se, že výrazná hora přitahovala už naše předky. V blízkosti vrcholu existovalo hradiště lidí z doby halštatské a podle nálezů i z doby hradištní a středověku. To byl další důvod pro mě, abych návštěvu neodkládala.

Jarní příroda sílila, slunce se chvílemi opíralo do zad, les u Svojkovic byl plný nakvetlých sasanek a šťavelů. Výhodou Žďáru je, že k němu vede docela pohodlná přímá lesní cesta. Ta se v závěru za hranicí přírodní památky stane mírně krkolomnou, návštěvníkovi nezbyde, než se proplétat mezi skalami a menšími kameny, rozesetými po okolí. Odměna stojí za to, nejdříve se projde kolem dvou hradiste-zdar-3l.jpgvýrazných skal, kterým stejně jako vrcholové přírodní rezervaci věnuji vlastní samostatné povídání, a nakonec se vystoupá až na vrcholovou plošinu. Zde trasu lemují další menší skalky, dolů ze svahu se rozlévá suťové pole a brzy narazíte i na val hradiště, nasypaný z menších kamenů. Nebyl čas na to, abychom prozkoumaly valy po celé délce, myslím si, že to divoký porost ani neumožňoval.

Obešly jsem tedy jen severovýchodní část hory. Naskytlo se i pár kouzelných pohledů do okolí, rušených jen pomalu odrůstající vegetací. Studený vítr pročistil vzduch, dohled byl asi maximální.

Dál se dalo jít k bývalé turistické chatě, tohradiste-zdar-4l.jpg jsme však vzdaly a k návratu zvolily stejnou cestu, kterou jsme přišly. K vlakové zastávce to bylo kolem 2 km, což se směrem dolů dalo hravě zvládnout.

Celou dobu návštěvy Žďáru nás doprovázela jedna příjemná manželská dvojice turistů z Plzně, pokud toto povídání budou někdy číst, posíláme pozdravy a třeba se zase potkáme buď na Žďáru, nebo na nějakém dalším pěkném místě.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Hradiště Žďár.

 

Fotografie:

1. + 2. Skály na vrcholové plošině

3. - 5. Hradiště

 

hradiste-zdar-5l.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Hradiště Žďár

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář