Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 48 - Kostel sv. Štěpána v blízkosti Mýta

29. 10. 2011

 

Kostel sv. Štěpána v blízkosti Mýta

 

kostel-stepan-2l.jpg

 

kostel-stepan-2ll.jpgGotický poutní kostel, už jen samotný popis této památky ze zadní strany mapy mě lákal k tomu, abych si ji prohlédla na vlastní oči. Zajímavý mohl být i velký rybník pod kopcem s kostelem.

Jednoho dne jsme tedy sedly na vlak směr Praha, vystoupily v Mýtu a daly se na cestu přes město směrem k východu, kde měl za městem kostel stát. Mírně zakroucená polní cesta nás dovedla až k malému rybníku, odkud jí začalo lemovat vzrostlé lipové stromořadí s několika zastaveními a malou kapličkou. Alej podle informací o kostele vysadili před více než 100 lety. Samotný kostel na vrcholu malého kopce stával kdysi v původní osadě (možná už i městě) zvané Mýto , pak se zástavba přesunula níže a zde pakkostel-stepan-2s.jpg byl ve 14.st. postaven druhý kostel sv. Jana Křtitele.

kostel-stepan-3s.jpgKostel sv. Štěpána postupně osiřel, kolem zůstal jen hřbitov, kam ukládali (a pravděpodobně ještě ukládají) nebožtíky z Mýta a dalších obcí kolem. Ve 14.st. kostelu přibyl gotický presbytář. Nyní je vidět, že kostel s půlkulatou bání postupně opravují, v původním stavu zůstaly jen nádherné gotické okenní kružby a neomítnutá zadní strana (z pohledu od cesty).

Cestou ke kostelu nás míjelo několik lidí, směřujících zakostel-stepan-3sa.jpg pozůstalými na hřbitov. My jsme po obhlídce gotické stavby pokračovaly dál k rybníku stejného jména, kostel-stepan-4s.jpgabychom zjistily, že se k vodě zas tak snadno nedostaneme. Mezi kostelem a Svatoštěpánským rybníkem vede nový koridor trati z Plzně do Prahy a protože okolí trati dosud není dokončené, nechtěly jsme riskovat, že se hledáním přechodu (či podchodu) trati zdržíme více, než je zdrávo. Stejně bychom došly jen na břeh a na delší obchůzku rybníka by nám nezbyl čas.

Raději jsme se tedy vydaly zpět a prohlédly si ještě jednoukostel-stepan-5s.jpg kostel. Obešly jsme znovu pomalu kostel a prohlédly si podrobněji všechny detaily stavby. kostel-stepan-6s.jpgKružby nad okny si zasloužily podrobné nafocení, o což jsem se pokusila, a pak už jsme musely zpět po stejné cestě, po které jsme sem přišly. Přiznávám, že mě osobně kostel sv. Štěpána ani nezklamal, ani nějak přehnaně nenadchnul, možná jsem očekávala něco víc. Chybělo mi trošku kouzlo místa, zde mírně rušené aktivně využívaným hřbitovem. Ale je to jen můj subjektivní pocit, který nikomu nevnucuji.kostel-stepan-8s.jpg

 

kostel-stepan-9s.jpgFotografie:

1. Kaplička na cestě ke kostelu

2. Poutní kostel sv. Štěpána

3. + 4. + 8. Loď kostela

5. + 7. Věž kostela

6. Polokulovitá báně na věži

9. - 11. Původní kamenné kružby nad okny

12. Kostel sv. Štěpána

13. Pohled z cestykostel-stepan-10s.jpg

14. Stoletá lipová alej Svatopluka Čecha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kostel-stepan-7l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

kostel-stepan-11l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

kostel-stepan-12l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář