Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 5 - Helfštýn

14. 1. 2008

          Helfštýn

Obrazek

 

 

ObrazekRáda se vracím k návštěvě jednoho moravského hradu. Počasí sice moc nepřálo, bylo mlhavo a nevlídno, ale pokud člověk zavítá tak daleko od domova, nemůže si příliš vybírat. Na stromech zrála jablka, stačilo jen natáhnout ruku a nabídnout si.

Cesta začala v Lipníku nad Bečvou, odkud se šlo pěšky na skalnatý kopec s hradním komplexem. Už pod hradbami působil hrad Obrazekhrozivou nedobytností, což ještě umocnil padací most přes velký hradní příkop. Naproti němu stála kovová skulptura, která všem naznačovala, kdo se na hradu občas schází. Hrad Helfštýn je totiž rájem uměleckých kovářů, každý rok se zde koná velké setkání umělců této profese s názvem Hefaiston.

Ale jaké měl hrad původní pány? Dočetla jsem se dvě verze, jednu pravděpodobně smyšlenou a druhou reálnou. ObrazekLegenda vypráví o prchlivém knížeti, který vyhnal člena lovecké družiny zaObrazekto, že svému pánu zatajil ztrátu oblíbeného sokola. Z uprchlíka se stal psanec, který se musel začít živit, jak se dá a přitom se ukrývat v hlubokém lese. ObrazekKdyž se v těchto místech za nějaký čas konal hon, napadl pána divoký zubr. Pomohl mu právě jeho bývalý služebník, který útok viděl z úkrytu a zubra zabil. Jako odměnu si přál území, které obsáhne stažená zubří kůže. To mu bylo pochopitelně splněno, sokolník však chytře rozstřihl kůži na tenký řemínek, takže zabral území mnohem větší, než všichni původně předpokládali. Na tomto pozemku – vrchu, na kterém pálil uhlí, pak postavil hrad Helfštýn.

Historie říká něco jiného. Hrad byl vystavěn na konci 13.st. loupeživým rytířem ObrazekFridušem z Linavy. Nový král Václav II však po své korunovaci začal Obrazekzbavovat zemi loupežníků a lapků, takže došlo i na Friduše. V roce 1286 byl hrad obléhán a dobyt, načež hoObrazek král věnoval panu Vokovi z Kravař. Majitelé se střídali, aby nakonec v r.1622 došlo ke konfiskaci a hrad se dostal do majetku kardinála Dietrichštejna. Příslušníci jeho rodu byli také posledními majiteli.

Dnes tento hrad patří k nejrozsáhlejším hradním stavbám v Evropě. Pokud vstoupíte po prvním padacím mostu, dostanete se na první nádvoří. Následuje další most, který vás dovede až k vysoké věži, která má nad vchodem desku s vyobrazením legendy o založení Helfštýna. Z prostorného druhého nádvoří se může jít do vrchního hradního paláce. Kdo chtěl, mohl si vylézt na vysokou věž, odkud byl slušný výhled do okolí, toho dne bohužel částečně pod pokrývkou mlhy.

ObrazekObrazekVšude v areálu hradu byla vidět díla uměleckých kovářů, vtipná, abstraktní i konkrétní a to nebylo všechno. V hradním paláci probíhala výstava jednoho umělce, a jak jsem po její návštěvě zjistila, jeho kovová díla docela stála za Obrazekpodrobnou prohlídku. Celý hrad působil udržovaným dojmem, bylo vidět, že se sem v poslední době investovalo nemálo peněz. Správci si nemohou stěžovat na nedostatek návštěvníků, takže hrad působí docela živým dojmem. Prohlídka skončila, ještě zbývalo naposledy se rozhlédnout po komplexu hradu a pak nabrat směr k Hranicím na Moravě, kde má cesta pro ten den skončila.

 

 

 

 

Fotografie:

1. Podloubí v Lipníku nad Bečvou

2. Hradby Helfštýna

3. Před hradem

4. Padací most

5. + 8. Průhledy nádvořími

6. Pohled z věže

7. Dílo na nádvoří

9. Helfštýn

10. Díla z kovu

11. Hranice na Moravě

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář