Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 51 - Vodní hrad Švihov

24. 12. 2011

 

Vodní hrad Švihov

 

svihov-1s.jpgŠvihov je zvláštní město, sice nevelké rozlohou, ale svými památkami hravě trumfne kdejaké větší. Když vyjmenuju vodnísvihov-2s.jpg hrad, kostel, kapli, prastarý židovský hřbitov, zříceninu hradu Kokšín kousek za městem, v okolí několik hradišť a přírodně zajímavých míst, myslím si, že to bohatě stačí k tomu, aby byl důvod k jeho návštěvě. A protože tvoří dominantu, začnu od památky nejvýraznější – od vodního hradu.

Pro začátek jako vždy neuškodí trocha historie. Samotné městečko má své počátky na svihov-3s.jpgpočátku 14. století, kdy jej zde v blízkosti řeky Úhlavy a obchodní stezky z bavorského Podunají přes Klatovy na Plzeň založili Rýzmberkové. Vystavěli i tvrz, opevněnou vodními příkopy.svihov-4s.jpg O sto let později tuto tvrz zákeřným vypuštěním vodních příkopů dobyli husité. Když husitské vzpoury ustaly, císař Zikmund vrátil zdejší panství zpátky Rýzmberkům (k tomu přidal Rabí, Skály, Roudnici n/L, Rýzmberk a Kašperk). Jeho štědrost byla převeliká – tomuto rodu věnoval i právo dolovat zlato.

R. 1480 známý, tehdy dvacetiletý Půta Švihovský z Rýzmberka spojil rábsaké a švihovské panství a započal přestavbu vodní tvrze na současnou podobu. Hrad byl dokončen až po padesáti letech syny Půty Švihovského – Jindřichem a Václavem, kteří si hrad rozdělili napůl. Zadlužili se však natolik, že museli začít rozprodávat rodový majetek, a tak došlo i na Švihov.

svihov-5l.jpgPozději na konci 16. století se hrad dostal do majetku Černínů z Chudenic, kteří jej vlastnili až do r. 1945. Vyvlastněním a zkonfiskováním pak hrad přešel do majetku státu, což jej asi zachránilo před pomalou zkázou (ke konci už sloužil jen jako sýpka). Začala nákladná rekonstrukce do současné podoby (poslední etapa oprav nastala po povodních v létě 2002), r. 2002 byl prohlášen za národní kulturní památku. Tolik ve zkratce oficiální stránky hradu a Wikipedia.

Dnes v interiéru najdete 2 obytné paláce, pětipatrovou vstupní hranolovitou věž a hradní kapli. Budovy chrání 2 vodní příkopy (vnitřní a vnější), plněné ze 3 zásobních rybníků ssvihov-7l.jpg vodou z řeky Úhlavy.

Když se k hradu dostanete mimo sezónu, můžete hrad z velké části obejít a pohledy z různých stran na vnější opevnění a vodní kanál skutečně stojí za to. Na nádvoří se konají různé akce – historické a asi i firemní, čehož jsme při naší návštěvě využili a dostali se tak dovnitř ke vstupní hranolovité věži. Vnitřní prohlídku jsem absolvovala asi před á lety, kdy se interiér ještě dokončoval. Přesto je vidět, že se na hradu stále pracuje a údržba je vidět. Díky snadné dostupnosti Švihova vlakem trati Plzeň - Klatovy nebo autobusy, kterých do Klatov z Plzně proudí spousty tam a zpátky, se tam můžete vypravit prakticky kdykoliv. Vůbec celý Švihov se svým okolím můžete procházet kolem dokola a pořád objevujete něco nového, zajímavého.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Vodní hrad Švihov.

Fotografie:

1. Vstupní hranolovitá věž

2. Na nádvoří

3. - 5. Bašty a vnější opevnění

6. Vodní hrad

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vodní hrad Švihov

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář