Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 52 - Židovský hřbitov ve Švihově

5. 1. 2012

 

Židovský hřbitov ve Švihově

 

Stejně jako švihovský vodní hradsvihov-hrbitov-1l.jpg, tak i středověký židovský hřbitov jsem si vybavovala už jen mlhavě z návštěvy asi 8 let staré. Pamatovala jsem si jen, že starý hřbitov leží někde v blízkosti trati Plzeň – Klatovy. Dalším vodítkem byla vtipně pojmenovaná ulice „Za vodou“, kterou se musíte dát, pokud jdete od hradu ke hřbitovu. Takový název se nezapomíná. Dostali jsme se tedy až za vodu a už se dala zahlédnout informační cedule, patřící ke hřbitovu.

Zde se dá zjistit, že hřbitov vznikl zhruba v polovině 17. století, nejstarší náhrobky jsou z r. 1644. jak hřbitov procházel staletími, měnily se způsoby zdobení pro mě neobyčejně svihov-hrbitov-2l.jpgmalebných náhrobků. Jsou tu desky barokní i klacisistní. Nejmladší náhrobek je z doby před 1. světovou válkou (1913).

V druhé půli 19. století vznikl (asi kvůli nedostatku místa na starém hřbitově – různě nakloněných náhrobků je zde prý až 140) nový židovský hřbitov na druhé straně železniční trati. Ten se mi už tak malebný nezdál. Ale hřbitovy nevznikají proto, aby se líbily pozdějším zvědavcům mého typu.

Prošla jsem si znovu všechny náhrobky starého hřbitova, něco jsem si díky krásnému podzimnímu počasí i vyfotila (to se to fotí – před 8 lety jsem šetřila každé políčko kinofilmu)svihov-hrbitov-3s.jpg. Pár náhrobků už začíná pomalu pohlcovat příroda, leží na zemi a přerůstá je divoká vegetace. Na rozdíl od blovického hřbitova je však tento svihov-hrbitov-4s.jpgudržovaný, je vidět, že si jej švihovští hledí jako jedinečné historické památky.

 

Více fotografií najdete ve fotogalerii Židovský hřbitov ve Švihově.

Fotografie:

1. + 2. Starý hřbitov

3. + 4. Náhrobkysvihov-hrbitov-5l.jpg

5. Hřbitov

 

Náhledy fotografií ze složky Židovský hřbitov ve Švihově

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář