Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 53 - Zřícenina tvrze u Kokšína

17. 1. 2012

 

Zřícenina tvrze u Kokšína

koksin-1l.jpg

koksin-2l.jpgA jsme zase v okolí Švihova. Jižně na dohled od vodního hradu lze najít na malém kopci nedaleko obce Kokšín zbytky staré tvrze. Několik skoro rozpadlých zdí dnes zarůstá dřevinami a divokou vegetací, o kus dál se lze projít po dně bývalého vodního příkopu kolem tvrze.

Kokšínská tvrz je podle naučné cedule pravděpodobně starší než hrad Švihov, sloužila původně asi jako větší obydlí. Po postavení vodní tvrze ve Švihově na konci 15. st. se z Kokšínské tvrze stala součást obranného systému, jako hláska střežila i stavidla, díky jimž bylo možné zatopit louky v okolí Švihova. Že se po zatopeném, rozbahněném povrchu špatně jezdí na koni, je asi víc než jasné.

Usuzuje se a ze zbytků zdiva je patrné,koksin---3l.jpg že šlo o věžovité stavení, rozdělené do dvou prostor. Další lze dnes už jen odhadovat, ze zbytků zdiva už toho dnes moc nepřečteme. V 16. st. opuštěná tvrz začala pustnout. To je vše, co se o tvrzi ví, asi by toho bylo víc, kdyby se zde udělal archeologický průzkum.

My jsme přišly ke zřícenině z jihu, předtím jsme se byly podívat na Malechovskou hůrku a odtud přes obec Malechov jsme po červené a zelené značce obcházely vršek Švabí. Zde jsme se trochu zdržely hledáním úlomků jmelí, kterého tu na několika borovicích bylo požehnaně. Z jednoho místa jižně od návrší pod Kokšínem se dala pozorovat část okolní krajiny s obcí Kokšín v popředí. Kousek dál už mezi stromy prosvítaly koksin-4l.jpgzbytky kamenných zdí staré tvrze, které šly obejít během chvilky – moc jich zde nezbylo. Kolem nich se dala rozpoznat část bývalého vodního příkopu kolem tvrze, směrem na západ se kroutilo koryto řeky Úhlavy a na sever od rozvalin se na obzoru tyčily věže hradu Švihova. Západní úbočí kopce pod Kokšínskou tvrzí bylo částečně poznamenané těžební činností.

Tato maličká tvrz pravděpodobně nikdy nepatřila k nějakým dominantám okolní krajiny, velikostí i rozsahem asi neohromovala a představuji si, že tu sídlil nějaký nevýznamný šlechtic či zeman. Místo to sice bylo dobré, ale ve srovnání s později postaveným vodním hradem o pár kilometrů dál asi toto sídlo pomalu pozbylo svéhokoksin-5l.jpg významu a dnes už se zbytky jeho zdiva jen pomalu rozpadají.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Zřícenina tvrze u Kokšína.

Fotografie:

1. + 2. Rozvaliny

3. Výhled z návrší

4. Částečné odtěžení kopce

5. U úpatí

 

Náhledy fotografií ze složky Zřícenina tvrze u Kokšína

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář