Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 55 - Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

11. 2. 2012

 

Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

 

horni-sekyrany-1l.jpgDo Horních Sekyřan jsme přijeli z jediného důvodu – vyfotografování kamenné stély u kapličky a já vůbec netušila, že kousek dál stojí zajímavý gotický kostel. Naštěstí se nedal přehlédnout a od kapličky to k němu bylo kousek. Kostel sv. Martina zde stojí na malém návrší u jedné místní křižovatky.U podobných památek jsem vždy raději, když nejsou čerstvě opravené, když mají mírnou patinu stáří (nesmí však jít o nějakou vážnou destrukci). Zdejší kostel to dokonale splňuje, venkovní omítka je již hodně opadaná, tu a tam z okapu vykukuje nějaká náletová dřevinka. Doma jsem rychle zalovila v informacích na internetu, co se zde o sekyřanském kostelu píše.

Již v roce 1272 využili místo dnešního kostela našihorni-sekyrany-2s.jpg předkové a postavili zde kapli sv. Haštala. O víc jak století později (r. 1384) je již poprvé zmiňován na tomto místě farní kostel, patřící pod správu kláštera v horni-sekyrany-3s.jpgChotěšově. To, že je dnešní kostel původně gotický, je vidět na původních kamenných kružbách kostela. Další detaily ukazují na postupné úpravy během baroka (ozdoby na průčelí). Do interiérů kostelů se nikdy příliš nehrnu, jen když jsou náhodou dveře dokořán, pak neodolám a nahlédnu i tam. Sekyřanský kostel sv. Martina byl zamčený, jen zmínka na stránkách obce prozrazuje, že zde před 5 lety opravovali zdejší kostelní varhany (a o 3 roky dříve i střešní krytinu).

Místo, na kterém kostel stojí, na mě nikterak magickyhorni-sekyrany-4s.jpg nepůsobilo, což může být způsobené i nevlídným počasím, které v době návštěvy panovalo. Zajímavá byla i stará budova zdejší fary s nenahozeným (nebo opadaným) zdivem. Jinak si ze zdejší obce nic moc dalšího nepamatuju, studený vítr nás popoháněl k návratu do závětří auta. Dojmů bylo díky předchozí návštěvě kladrubského kláštera, kostela a nalezení lesních křížových kamenů až přespříliš.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech.

Fotografie:

1. + 4. Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

2. Věž kostela

3. Portál kostela

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Martina v Horních Sekyřanech

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář