Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 56 - Zasněžená Dolní Lukavice

25. 2. 2012

 

Zasněžená Dolní Lukavice

 

Jak jsem psala mnohokrát, jako člověk,lukavice-1l.jpg který neholduje zimním sportům, v zimě hodně trpím. Rostlinky spokojeně spí pod sněhem, zasněženým lesem se dá chodit jen s velikými obtížemi, mrznou vám tváře a nos a když náhodou přijde obleva, máte okamžitě bláto úplně všude. Když už vyrazíte někam do přírody, jsou to jen takové ukradnuté světlé okamžiky v šedi pošmourné zimy. Sotva se stačíte někde rozkoukat, případně zmrzlými prsty nacvakat pár fotografií, už se zase raději jede domů do za kamna pěkně do tepla.

Podobný byl i výjezd do Dolní Lukavice, které jsou k nalezení v blízkosti trasy Plzeň – Klatovy. Jako lákadlo zde slouží několik lukavice-2l.jpghistorických památek – velmi starý židovský hřbitov, o kterém se zmíním někdy příště, kostel sv. Petra a Pavla a hlavně barokní zámek.

Tato jednopatrová stavba s dvoupatrovou střední částí vznikla na začátku18. století podle návrhu architekta Jakuba Augustona mladšího, známého množstvím dalších staveb v Plzni a okolí (Dobřany, Osek, Trpísty, Starý Plzenec, Černošín atd.). V době své největší slávy to musela být honosná reprezentativní stavba, na které se v posledních desetiletích určitě podepsala politika vlády lidu (po válce zde byl chvíli i psychiatrický ústav). Opravy objektu probíhají asi velmi opatrně – novotou svítí jen část středového křídla. lukavice-3l.jpgJe možné, že vnitřek je v lepším stavu. Do vrácení zámku soukromníkovi v roce 2000 zde podle oficiálních stránek obce rok co rok probíhaly Haydnovy hudební slavnosti (Josef Haydn zde v půlce 18. st. působil jako zámecký kapelník)

K budově zámku patří ještě park v anglickém stylu. Díky sněhové pokrývce a nedostatku času zbyla chvíle jen na cestu kolem budovy, takže z parku byla vidět jen velmi malá část. Vedle zámku stojí ještě budova pivovaru, který kdysi patřil zámeckým pánům, i ta se dnes zdá v nepříliš dobrém stavu.

lukavice-4l.jpgNaproti zámku stojí dolnolukavický kostel sv. Petra a Pavla. Původně gotickou stavbu z 2. poloviny 13. století na začátku 18. století barokně přestavěli do dnešní podoby. V okolí kostela stojí další drobné památky: socha Jana Nepomuckého a pěkná sloupková boží muka. Když k tomu přičtu ještě pozdbě barokní faru v blízkosti kostela, na malém prostoru kolem zámku najdete nahuštěno několik zajímavých kulturních památek, které určitě stojí za návštěvu, byť třeba krátkou, jako během jedné ukradené hodiny na sklonku předloňského roku.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Dolní Lukavice.

 

Fotografie:lukavice-5s.jpg

1. - 4. Zámek v Dolní Lukavici

5. Kostel sv. Petra a Pavla

6. Sloupková boží muka u kostela

lukavice-6s.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Dolní Lukavice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář