Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 58 - Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích

6. 6. 2012

 

Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích

 

vejprnice-1l.jpgExistují kostely starobylé, skromné, tajemné, velkolepé a takto by se dalo pokračovat do nekonečna. Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích patří do kategorie kostelů fotogenických. Originální vzhled mu dodává jak tak samotná stavba, tak i velmi povedené ohrazení. Ze zadní strany vede od kostelní zdi zakrytý můstek k protější faře, musí totiž na své dráze překonat zahloubenou cestu pro pěší, vedoucí podél kostelní zdi. Něco podobného známe třeba z Manětína, kde obdobná visutá chodba vede od zámku k protějšímu kostelu.

Dalším zdobným prvkem jsou kapličky v rozích přední části kostelní zdi a bohatě zdobená vstupní brána, to vše v bílé a šedé barvě. Pravda, omítka už tu a tam opadává, ale to vůbec nevadí, naopak to dává kosteluvejprnice-2l.jpg tu pravou patinu času.

Stavbu zdejšího barokního kostela v letech 1722 - 1728 finančně podporoval hrabě František Václav z Vrtby, jeho finance také později přispěly k realizaci bohaté vnitřní výzdoby. Tu posoudit nemohu, do interiérů se v naprosté většině případů nedostanu. I tak však vejprnický kostel stojí za návštěvu, jedná se o velmi vzhlednou stavbu, poskytující bezpočet zajímavých pohledů.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích.

vejprnice-3s.jpgFotografie:

1. Kostel sv. Vojtěcha

2. Zastřešený dřevěný můstek

3. Zdobená zděná hradba kostela

4. Barokní kostel

vejprnice-4s.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Vojtěcha ve Vejprnicích

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář