Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 60 - Louka u Českého Chloumku

13. 12. 2012

 

Louka u Českého Chloumku

 

chloumek-1l.jpgPokud chodíte častěji do přírody, možná už jste se už také někdy ocitli na místě, odkud se vám nechtělo dál. Ne, že byste nemohli, jen jste si to místo chtěli dostatečně vychutnat. Já jsem to zažila na mírně svažité louce nedaleko malé vesničky, zvané Český Chloumek. Za ní se zvedá zalesněné návrší jménem Chloumecký kopec, vysoký 787 m. Jeho severovýchodní svah tvoří mírně svažitá louka, ze které se otevírá pohled široko do okolního kraje. Výhled ruší jen několik keříků u cesty, lemující svah . Díky tomu, že jste zde tak trochu jako na konci světa, nic vám nebrání v usednutí do trávy a v prohlížení okolí.

Na horizontu se rozprostírá tmavá linie okolních jehličnatých lesů, přerušená na severovýchodě trojicí obcí Nové Kounice,chloumek-2l.jpg Rybničná a Javorná. Zvláště kopeček s Javorenským zámkem je nepřehlédnutelný. Když přestanete vnímat konkrétní objekty a jen tak přejíždíte očima siluety na obzoru, zaposloucháte se do zvuků, které k vám doléhají ze všech stran; v trávě bzučí nejrůznější hmyz, za zády se z lesa ozývají ptáci, předhánějící se kdo déle, kdo výše a kdo lépe. Z dálky zaštěká pes, rozčilený nevítaným návštěvníkem, popletený kohout, dávající najevo, kde má své teritorium a z pole si brumlá svou broukavou písničku jakýsi zemědělský stroj. Ostré paprsky slunce se vám opřou do zátylku a krůpěje potu začnou lákat dotěrné ovády. Je to jasný signál toho, že nezbyde, než pokračovat v cestě, nakonec nejde se kochat do nekonečna.

chloumek-3l.jpgZelená turistická značka se pomalu ztrácí v hustém lese a vy zkoušíte hledat cestu. Není to ani trochu jednoduché, protože zdejší les je neuvěřitelně zaplevelený urostlými kopřivami. Nelze si ani představit, že by to tudy šlo bez hůlek, kterými se žahavé obludy dají částečně rozhrnovat. Značka se ztratí, kopřiv přibývá a vy propadáte beznaději, že se odtud nedostanete. Šlo by jít nazpátek, ale vy potřebujete jít dál. Na západ od Chloumeckého kopce má být pískovna, která by stála za prozkoumání a právě k ni vede zelená trasa.

Asi po hodině zoufalství je konečně pískovna před vámi. Neuvěřitelné se zadařilo. A protože na nepříjemné se raději rychle zapomene, dojem z Chloumeckého kopce vám stejně jako mně může zůstat jen a jen pozitivní. chloumek-4l.jpg

Více fotografií najdete ve fotogalerii Louka u Českého Chloumku

Fotografie:

1. - 3. Výhledy od úpatí Chloumeckého kopce

4. Pískovna

 

Náhledy fotografií ze složky Louka u Českého Chloumku

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář