Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 61 - Železniční most v Milhostově

1. 1. 2013

 

Železniční most v Milhostově

most-u-milhostova-1l.jpg

most-u-milhostova-2s.jpgDominantou krajiny, myslím teď té lidmi ovlivněné, nemusejí být jen architektonicky, významem či historií zajímavé stavby- hrady, zámky, kostely, kaple. Mohou se nám tak jevit i třeba mosty a to povětšinou ty železniční. Trať bylo třeba nějakým způsobem dostat přes nějakou překážku, což byla hlavně voda, či jiná cesta.

V případě Milhostova v blízkosti Podhorního vrchu kamenný most překlenul údolí s cestou přes jedno ze dvou ramen Jilmového potoka. Nikde jsem se nedozvěděla (musela bych se asi zeptat někoho místního), jestli je pramen tohoto toku západně či jižně od Závišína, abych mohla říct, jak se jmenuje potok, kopírující od vrcholové kóty úpatí Jilmového vrchu. Pětiobloukový most je vidět už od mělkého brodu na okraji lesa u Jilmového vrchu, byl nedávno opravený, takže nad údolím září šedobílou barvou. Zastávka Milhostov u Mariánských Lázní je od něj pár set metrů. Celou kamennou stavbu si nejlépe prohlédnete, jen pokud přicházíte směrem z lesa. Vyzkoušela jsem si i jízdu vlakem po trati, vedoucí po mostu, v tomto případě si vychutnáte pěknýmost-u-milhostova-3l.jpg výhled do údolí.

Vím, že podobných můstků a mostů je u nás mnoho, ne každý je však zasazený do tak kouzelné krajiny, jako je to u toho milhostovského. Je zajímavé, že když si vzpomenu na Milhostov, moc si nevybavím, jak vypadala samotná obec, protože prvotní vzpomínkou je právě tento nápadný železniční most.

 

 

most-u-milhostova-4l.jpgFotografie:

1. Brod přes potok u Jilmového vrchu

2. Čistá voda potoka

3. Údolí

4. + 5. Železniční most v Milhostově

 

 

 

most-u-milhostova-5l.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář