Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 62 - Rybníky východně od Bečova

13. 1. 2013

 

Rybníky východně od Bečova

 

Obejít úplně všechny rybníky Slavkovskéhorybniky-1l.jpg lesa východně od Bečova se asi dá, ale bylo by na to třeba podstatně více času, než jsem měla. Já jsem to musela stihnout za jedno odpoledne a protože to nebyly jen rybníky, co jsem chtěla vidět, bylo mi jasné, že musím zvolit jen malý vzorek. Volba padla na rybníky při zelené turistické trase: Nový rybník a Bečovské rybníky.

Všechny se nacházejí v oblasti výskytu osamělých či seskupených žulových kamenů. Už to mě překvapilo, oblast kolem Bečova se v mnohém podobá třeba mně podrobněji známé oblasti kolem Žihle, jen ty kameny jsou trochu menší a sestavy z nich rybniky-2l.jpgméně nápadné. Určitě by to zde stálo za podrobnější průzkum. Nový rybník leží trošku stranou od turistické trasy, dá se k němu dojít přes lesík s roztroušenými balvany. Vznikl přehrazením Přílezského potoka, jednoho z přítoků řeky Střely. Nadmořská výška této oblasti (kolem 700 m. n. m.) a spolu s prostředím chráněné krajinné oblasti určují ráz okolní krajiny, plné rašelinišť, mokřin, hlubokých lesů nebo naopak prosvětlených pasek se žulovými kameny. Rybníky, i když jsou umělého původu, krajinu doplňují, poskytují prostor vlhkomilným rostlinám a útočiště řadě živočichů a hmyzu.

Už při mém příchodu na hráz jsem vyplašila užovku a několik šidélek, sedících v blízkosti hladiny. Ta byla dnes celkem klidná, místyrybniky-3l.jpg prosvítal hnědý rašeliník na dně a na ploše se odrážel les na protějším břehu spolu s oblohou s bílými mráčky. Větší idylu jsem si nemohla přát.

Nějaký ten kilometr lesní cestou zbýval k Bečovským rybníkům. 3 různě veliké rybníky vypadaly mnohem nepřístupněji a divočeji, obklopovaly je daleko větší kamenné bloky, než tomu bylo u Nového rybníku. Dnes toto se toto území stalo Evropsky významnou lokalitou, rostou zde mnohé vzácné rostliny (například plavuníky).Vzhledem k nedostatku času, jak už to u mě bývá, na podrobnější prohlížení nedošlo, pár snímků a honem spěchat k rybniky-4l.jpgBečovu na autobus. Ten mi díky hledání zpáteční cesty nakonec ujel, ale protože všechno zlé je k něčemu dobré, díky tomu jsem nakonec "objevila" kouzelnou železniční trať z Bečova do Mariánských Lázní, díky které jsem mohla během chvilky ochutnat moc zajímavý střed celé chráněné oblasti. Sem se určitě budu chtít zase vrátit.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Rybníky východně od Bečova.

 

Fotografie:

1. - 3. Nový rybníkrybniky-5l.jpg

4. + 5. Bečovské rybníky

 

Náhledy fotografií ze složky Rybníky východně od Bečova

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář