Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajina 63 - Kostel sv. Markéty v Bečově

27. 1. 2013

 

Kostel sv. Markéty v Bečově

 

Budu se určitě opakovat, když řeknu,becov-kostel-1l.jpg že k Bečovu mám zvláštní vztah. Rok co rok jsem tímto městečkem nevelkým rozlohou avšak bohatým historicky projížděla na cestě na prázdniny nebo později za rodiči a nikdy se mi nepodařilo se zde zastavit a více si to tu prohlédnout. I před dvěma lety jsem podobnou zastávku neplánovala, město jsem brala jen jako výchozí či cílovou stanici při svých cestách za přírodou Slavkovského lesa. Hned na té první cestě se mi však nepovedlo chytit zpáteční spoj domů a byla jsem nucená se ve městě zdržet do odjezdu dalšího spoje. To mi stačilo k první povrchní prohlídce historického centra, které je skryto pohledům projíždějících lidí.

becov-kostel-2s.jpgHned na první pohled mě okouzlil zdejší farní kostel, stojící na návrší v blízkosti několika památných třísetletých líp. Určitě je to způsobené místem, na kterém stojí. Původní kostel, zasvěcený sv. Jiří, zde stál na místě středověké celnice od 15. století. Po roce 1621 poté, co byl zničen při požáru města, kostel obnovili, aby sebecov-kostel-3s.jpg stejná zkáza opakovala při dalším požáru města v roce 1760. Barokní podoba kostela vznikla v letech 1763 - 67 jako dílo místního stavitele F. Pöpperla.

Nejnápadnější na dnešní podobě kostela je hranolovitá věž v průčelí stavby, přistavěná r. 1885. Její báňovitá věž se špičkou vysoko ční nad cestu, vedoucí k historickému náměstí. Díky nasvícení večerním sluncem a umístění nad zbytkem městečka s necelou tisícovkou obyvatel se kostel dal snadno zdokumentovat.

Více fotografií najdete ve fotogalerii Kostel sv. Markéty v Bečově.

Fotografie:

1. + 3. Kostel sv. Markéty

2. Věž

 

Náhledy fotografií ze složky Kostel sv. Markéty v Bečově

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář